Nitriansky Hrad

Nitriansky Hrad

(GPS: 48.31828832119808,18.08690507037545)

Nitriansky hrad  je neprehliadnuteľnou dominantou Nitry. Hrad tvorí zachovalý hradný komplex, ktorý sa nachádza na hradnom vrchu v centre mesta vo výške 220 m.n.m. a týči sa pod južnými výbežkami pohoria Tribeč. V nitrianskom kraji, môžeme hrad považovať za jednu z najstarších dochovaných stavieb.   História Nitrianskeho hradu Prvá písomná zmienka o opevnenom hradisku na mieste dnešného hradu pochádza z roku 871, spomína sa v nej stavebná činnosť kniežaťa Pribinu a posvätenie jeho kostola v Nitre okolo roku 830.Nitrianske hradisko sa stalo významným sídelným centrom, po pričlenení Nitrianskeho kniežatstva do moravského panstva. V rokoch 880 – 892 bolo na Nitrianskom hrade biskupské sídlo kniežaťa Svätopluka. Neskôr v 14. storočí hrad dobyl aj Matúš Čák Trenčiansky. V prvej polovici 15. storočia bolo vybudované nové  hradné opevnenie, za kráľa Žigmunda, no z toho sa zachovalo málo. V prvej polovici 17. storočia bol hrad centrom vojenských operácií a v roku 1663 sa dokonca dostal na krátky čas do rúk Turkov. Na začiatku 18. storočia na hrade došlo k veľkej obnovnej činnosti, bol prestavaný horný kostol a vybudovali nový Biskupský palác. Stále prestavby hradu zapríčinili, že z pôvodnej podoby hradu sa nám zachovalo veľmi málo. Z románskej doby sa zachovala iba časť Kostola sv. Emeráma z prvej polovice 13. storočia. Zachovala sa časť hradobného… Čítať viac

Nitriansky hrad  je neprehliadnuteľnou dominantou Nitry. Hrad tvorí zachovalý hradný komplex, ktorý sa nachádza na hradnom vrchu v centre mesta vo výške 220 m.n.m. a týči sa pod južnými výbežkami pohoria Tribeč. V nitrianskom kraji, môžeme hrad považovať za jednu z najstarších dochovaných stavieb.

 

História Nitrianskeho hradu

Prvá písomná zmienka o opevnenom hradisku na mieste dnešného hradu pochádza z roku 871, spomína sa v nej stavebná činnosť kniežaťa Pribinu a posvätenie jeho kostola v Nitre okolo roku 830.Nitrianske hradisko sa stalo významným sídelným centrom, po pričlenení Nitrianskeho kniežatstva do moravského panstva. V rokoch 880 – 892 bolo na Nitrianskom hrade biskupské sídlo kniežaťa Svätopluka. Neskôr v 14. storočí hrad dobyl aj Matúš Čák Trenčiansky. V prvej polovici 15. storočia bolo vybudované nové  hradné opevnenie, za kráľa Žigmunda, no z toho sa zachovalo málo. V prvej polovici 17. storočia bol hrad centrom vojenských operácií a v roku 1663 sa dokonca dostal na krátky čas do rúk Turkov. Na začiatku 18. storočia na hrade došlo k veľkej obnovnej činnosti, bol prestavaný horný kostol a vybudovali nový Biskupský palác. Stále prestavby hradu zapríčinili, že z pôvodnej podoby hradu sa nám zachovalo veľmi málo. Z románskej doby sa zachovala iba časť Kostola sv. Emeráma z prvej polovice 13. storočia. Zachovala sa časť hradobného múru a veľký gotický kostol z gotického obdobia.

 

Expozícia hradu

V súčasnosti vnútorná časť hradu nie je prístupná verejnosti, pretože v nej sídli Biskupský úrad. Pre verejnosť sú prístupné hradné nádvoria, kazemety s veľkomoravským valom, Vazilova veža, Katedrála sv. Emeráma a Diecézne múzeum. Hradný areál je otvorený celoročne, ostatné časti hradu iba sezónne.

Nitriansky hrad je už od čias kniežaťa Pribinu cirkevným centrom, sídlom nitrianskeho biskupa. Jeho hlavnou stavbou je rozmerná Katedrála sv. Emeráma pozostávajúca z troch sakrálnych stavieb. Najstaršou z nich je románsky kostol zasvätený tomuto patrónovi z 11. storočia. Gotický horný kostol vznikol v 14. storočí a najstarší barokový Dolný kostol pribudol do komplexu v 17. storočí.V katedrále na Nitrianskom hrade sú uložené telesné pozostatky sv. Svorada a sv. Benedikta. Vedľa chrámu stojí mohutný Biskupský palác. Vzhľadom na svoje historické a architektonické hodnoty patrí areál hradu medzi základné dokumenty dejín Slovenska.

 

Mesto Nitra

Mesto Nitra je dnes centrom hospodárstva, kultúry, cirkvi a športu Nitrianskeho kraja a vďaka výstavisku Agrokomplex je medzinárodným výstavným centrom. Nitra je taktiež mestom mladých, sú tu dve univerzity: Univerzita Konštantína Filozofa a Slovenská poľnohospodárska univerzita. Študenti a mladí ľudia sa tu určite nenudia, pretože Nitra ponúka bohatý spoločenský život. Architektonickým skvostom Nitry je Divadlo Andreja Bagara. Nitra je zaujímavá aj tým, že sa rozprestiera medzi masívom Zobora (587 m) a vrchmi Kalvária (215 m) a Šibeničným vrchom (218,5 m).

 

VIDEO : 

https://www.youtube.com/watch?v=m3I-T7uek3o

 

 

Otváracie hodiny : 

Hrad nie je prístupný verejnosti.

Sprístupnená je len katedrála a Diecézne múzeum:

Letné obdobie:
Po-So 9.00 - 12.00, 13.00 - 18.00
Ne 10.00 - 12-00, 14.00 - 17.00
Zimné obdobie:

Po-So 9.00 - 12.00, 13.00 - 16.00
Ne 10.00 - 12-00, 14.00 - 16.00

 

Vstupné :

http://www.biskupstvo-nitra.sk/institucie/diecezne-muzeum/

 

ZDROJ : https://sk.wikipedia.org/wiki/Nitriansky_hrad

https://pamiatkyslovenska.wordpress.com/2013/09/05/nitriansky-hrad/

http://www.ephoto.sk/fotogaleria/hodnotit-fotografiu/41411/nitra-hrad/?a=

https://www.youtube.com/watch?v=m3I-T7uek3o

http://www.slovakregion.sk/nitriansky-hrad-0?size=_original

 

 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Cenník
Vstupné : od 1€
Kontakt
Telefón:
+421 37 772 17 24
E-mail:
nitra@kbs.sk
Web:
http://www.nitrianskyhrad.sk/
Facebook