Pyšné sedlo - 1791 m n. m.

Slovenská republika, Žilinský kraj, Liptovský Mikuláš

(GPS: 49.19596312567838,19.856137075256356)

Pyšné sedlo (1 791 m n. m.) je najvýchodnejším hrebeňovým sedlom Západných Tatier dostupným po červenej turistickej hrebeňovej značke. Je veľmi rozľahlé a vzhľadom na svoju relatívne nízku nadmorskú výšku je porastené nielen trávou, ale ajkosodrevinou. Rovnako ako Bystré sedlo je uzáverom poľskej Pysznianskej doliny, ktorá je vo svojom konci veľmi široká. Na slovenskej strane ukončuje Kamenistú dolinu. Tá je asi 7 kilometrov dlhá a preslávená častým výskytom medveďa. Pod sedlom sa nenachádzajú žiadne plesá, ale počas hojných dažďov sa na našej strane nejaké vytvoria. V sedle končí červená turistická značka aj modrá turistická značka vedúca z Podbanského. Zo sedla tiež vedie aj neznačkovaný vyšliapaný chodník na vrch Veľká Kamenistá, ktorý má výšku 2 127 m n. m. Miesto má poľský názov Pysznianska Przelecz a ponúka nádherné výhľady do Kamenistej a Pysznianskej doliny. Prístup po značke z Blyšťa, trvanie 1:00 hodiny po značke z Podbanského, trvanie 3:10 hodiny     zdroj:  https://sk.wikipedia.org/wiki/Py%C5%A1n%C3%A9_sedlo Čítať viac

Pyšné sedlo (1 791 m n. m.) je najvýchodnejším hrebeňovým sedlom Západných Tatier dostupným po červenej turistickej hrebeňovej značke.

Je veľmi rozľahlé a vzhľadom na svoju relatívne nízku nadmorskú výšku je porastené nielen trávou, ale ajkosodrevinou. Rovnako ako Bystré sedlo je uzáverom poľskej Pysznianskej doliny, ktorá je vo svojom konci veľmi široká. Na slovenskej strane ukončuje Kamenistú dolinu. Tá je asi 7 kilometrov dlhá a preslávená častým výskytom medveďa. Pod sedlom sa nenachádzajú žiadne plesá, ale počas hojných dažďov sa na našej strane nejaké vytvoria. V sedle končí červená turistická značka aj modrá turistická značka vedúca z Podbanského. Zo sedla tiež vedie aj neznačkovaný vyšliapaný chodník na vrch Veľká Kamenistá, ktorý má výšku 2 127 m n. m.

Miesto má poľský názov Pysznianska Przelecz a ponúka nádherné výhľady do Kamenistej a Pysznianskej doliny.

Prístup

  • po červená turistická značka značke z Blyšťa, trvanie 1:00 hodiny
  • po modrá turistická značka značke z Podbanského, trvanie 3:10 hodiny

 

 

zdroj:  https://sk.wikipedia.org/wiki/Py%C5%A1n%C3%A9_sedlo

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Západné Tatry
Web:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Py%C5%A1n%C3%A9_sedlo
Facebook