Mlynická dolina

Slovenská republika, Prešovský kraj, Poprad

(GPS: 49.14572474901746,20.050693788360604)

Mlynická dolina je približne 6 kilometrov dlhá dolinaľadovcového pôvodu s terasovitým tvarom a dominantnou pyramídou Štrbského štítu v jej závere. Dolina sa nachádza v západnej časti Vysokých Tatier medzi hrebeňmi Soliska a Hrebeňom bášt.Dolinou preteká potok Mlynica, prítok rieky Poprad, ktorá zároveň vytvára 25 metrov vysoký Vodopád Skok, ktorý padá cez prvý skalný prah. Dolina sa delí na tri časti: Zadná poľana, Stredná poľana a Predná poľana. Názov je odvodený od potoka, ktorého početné kaskády vyvolali v ľudovej fantázii predstavu mlynských náhonov.Mlynica je mlynský potok tečúci cez mlyn a poháňajúci mlynské koleso. Rovnako sa volá potok - Mlynica, ktorý preteká touto dolinou. Dolinou prechádza žltá turistická značka, ktorá začína na Štrbskom Plese a vedie cez Bystré sedlo do Furkotskej doliny.       zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Mlynick%C3%A1_dolina Čítať viac

Mlynická dolina je približne 6 kilometrov dlhá dolinaľadovcového pôvodu s terasovitým tvarom a dominantnou pyramídou Štrbského štítu v jej závere. Dolina sa nachádza v západnej časti Vysokých Tatier medzi hrebeňmi Soliska a Hrebeňom bášt.Dolinou preteká potok Mlynica, prítok rieky Poprad, ktorá zároveň vytvára 25 metrov vysoký Vodopád Skok, ktorý padá cez prvý skalný prah. Dolina sa delí na tri časti: Zadná poľana, Stredná poľana a Predná poľana.

Názov je odvodený od potoka, ktorého početné kaskády vyvolali v ľudovej fantázii predstavu mlynských náhonov.Mlynica je mlynský potok tečúci cez mlyn a poháňajúci mlynské koleso. Rovnako sa volá potok - Mlynica, ktorý preteká touto dolinou.

Dolinou prechádza žltá turistická značka žltá turistická značka, ktorá začína na Štrbskom Plese a vedie cez Bystré sedlo do Furkotskej doliny.

 

 

 

zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Mlynick%C3%A1_dolina

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Vysoké Tatry
Web:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Mlynick%C3%A1_dolina
Facebook