Dolina Kežmarskej Bielej vody

Slovenská republika, Prešovský kraj, Poprad

(GPS: 49.21209984865636,20.24851206762696)

Dolina Kežmarskej Bielej vody vytvára zložitý najvýchodnejší dolinný systém na južnej strane Vysokých Tatier, ktoré oddeľuje od Belianskych Tatier. Doliny na orograficky ľavom, severovýchodnom brehu Bielej vody, patria k Belianskym Tatrám. Názov prešiel na dolinu z potoka Biela voda, ktorý ňou preteká. Keďže názov Biela voda a Biely potok sa v Tatrách vyskytuje na viacerých miestach, pridáva sa k názvu tejto časti Bielej vody adjektívum „kežmarská“, ktoré fixuje dolinu do bývalého kežmarského chotára. Podľa toho sa hovorí o Doline Bielej vody kežmarskej. Dolinu ohraničuje z južnej strany Veľká Svišťovka, Kežmarský štít ,Vidlové veže, Lomnický štít, Pyšný štít, Malý Pyšný štít, zo západnej strany Baranie rohy, Čierny štít, Kolový štít, na severe Jahňací štít a Kopské sedlo.   zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Dolina_Bielej_vody_ke%C5%BEmarskej Čítať viac

Dolina Kežmarskej Bielej vody vytvára zložitý najvýchodnejší dolinný systém na južnej strane Vysokých Tatier, ktoré oddeľuje od Belianskych Tatier. Doliny na orograficky ľavom, severovýchodnom brehu Bielej vody, patria k Belianskym Tatrám.

Názov prešiel na dolinu z potoka Biela voda, ktorý ňou preteká. Keďže názov Biela voda a Biely potok sa v Tatrách vyskytuje na viacerých miestach, pridáva sa k názvu tejto časti Bielej vody adjektívum „kežmarská“, ktoré fixuje dolinu do bývalého kežmarského chotára. Podľa toho sa hovorí o Doline Bielej vody kežmarskej.

Dolinu ohraničuje z južnej strany Veľká Svišťovka, Kežmarský štít ,Vidlové veže, Lomnický štít, Pyšný štít, Malý Pyšný štít, zo západnej strany Baranie rohy, Čierny štít, Kolový štít, na severe Jahňací štít a Kopské sedlo.

 

zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Dolina_Bielej_vody_ke%C5%BEmarskej

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Vysoké Tatry
Web:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Dolina_Ke%C5%BEmarskej_Bielej_vody
Facebook