Monastier Zostúpenia Svätého Ducha

Slovenská republika, Prešovský kraj

(GPS: 49.22502225230068,21.89573172552491)

Monastier Zostúpenia Svätého Ducha pri obci Krásny Brod v okrese Medzilaborce je jeden z najstarších a najvýznamnejšíchmonastierov (monastyrov, kláštorov) gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Monastier bol založený v 14. storočí. Patrí medzi tie monastiery na Slovenskom území, ktoré priamo nadväzujú na cyrilometodskú tradíciu. Aj preto sa o Krásnom Brode často hovorí ako o „rusnáckom Devíne“. Podľa tradície sa v Krásnom Brode zázračne uzdravil istý žobrák – slepec, ktorý tadiaľto prechádzal v piatok pred sviatkom Zostúpenia Svätého Ducha. Pretrel si oči vodou zo studničky a vrátil sa mu zrak. Čoskoro na tomto mieste ľudia postavili kaplnku a z Podolia umiestnili v nej ikonu Bohorodičky, ktorá sa v Krásnom Brode nachádza dodnes. Šľachtic Teodor Koriatovič z Podolia dal koncom 14. storočia postaviť väčšiu drevenú cerkev (chrám) a monastier (kláštor), ktorému venoval dediny Čabiny, Sukov a Krásny Brod. V monastieri začali pôsobiť mnísi – baziliáni. Po nežnej revolúcii sa do Krásneho Brodu opäť vrátili baziliáni, ktorí sa o toto miesto starajú. Kaplnka „Pokrova“ je v dobrom stave. Ikona Krásnobrodskej Bohorodičky sa dočasne nachádzala v cerkvi sv. Jána Krstiteľa v Krásnom Brode. V roku 2002 baziliáni vysvätili nový monastier, postavený len niekoľko desiatok metrov od ruín toho starodávneho. Neskôr bol postavený aj chrám Pokrovu presvätej Bohorodičky, v ktorom bola uložená ikona Krásnobrodskej Bohorodičky.… Čítať viac

Monastier Zostúpenia Svätého Ducha pri obci Krásny Brod v okrese Medzilaborce je jeden z najstarších a najvýznamnejšíchmonastierov (monastyrov, kláštorov) gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Monastier bol založený v 14. storočí. Patrí medzi tie monastiery na Slovenskom území, ktoré priamo nadväzujú na cyrilometodskú tradíciu. Aj preto sa o Krásnom Brode často hovorí ako o „rusnáckom Devíne“.

Podľa tradície sa v Krásnom Brode zázračne uzdravil istý žobrák – slepec, ktorý tadiaľto prechádzal v piatok pred sviatkom Zostúpenia Svätého Ducha. Pretrel si oči vodou zo studničky a vrátil sa mu zrak. Čoskoro na tomto mieste ľudia postavili kaplnku a z Podolia umiestnili v nej ikonu Bohorodičky, ktorá sa v Krásnom Brode nachádza dodnes. Šľachtic Teodor Koriatovič z Podolia dal koncom 14. storočia postaviť väčšiu drevenú cerkev (chrám) a monastier (kláštor), ktorému venoval dediny Čabiny, Sukov a Krásny Brod. V monastieri začali pôsobiť mnísi – baziliáni.

Po nežnej revolúcii sa do Krásneho Brodu opäť vrátili baziliáni, ktorí sa o toto miesto starajú. Kaplnka „Pokrova“ je v dobrom stave. Ikona Krásnobrodskej Bohorodičky sa dočasne nachádzala v cerkvi sv. Jána Krstiteľa v Krásnom Brode. V roku 2002 baziliáni vysvätili nový monastier, postavený len niekoľko desiatok metrov od ruín toho starodávneho. Neskôr bol postavený aj chrám Pokrovu presvätej Bohorodičky, v ktorom bola uložená ikona Krásnobrodskej Bohorodičky.

 

zdroj : https://sk.wikipedia.org/wiki/Monastier_Zost%C3%BApenia_Sv%C3%A4t%C3%A9ho_Ducha

 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Monastyr 220, Krásny Brod, 068 01
Telefón:
+421 57 732 14 96
E-mail:
ou.kbrod@stonline.sk
Web:
http://www.krasnybrod.sk/index.php/pamiatky
Facebook