Kostol svätých Kozmu a Damiána

Slovenská republika, Žilinský kraj

(GPS: 49.26144467347765,19.43358186705018)

Kostol svätých Kozmu a Damiána je zrúcanina pôvodne rímskokatolíckeho kostola nachádzajúca sa v katastri obce Sedliacka Dubová v okrese Dolný Kubín. Zrúcaniny sa nachádzajú nachádzajú cca 5-10 min. pešo nad obcou Sedliacka Dubová, je viditeľný z hlavnej cesty. Sú zachované múry kostola a veže, obvodové múry s dvomi bránami, kostnica za kostolom, a zvyšky dvoch kaplniek. Do roku 1998 bol opustený a pre porasty takmer neprístupný. Projekt Dubova colonorum venovaný záchrane pamiatky sa snaží o jeho zachovanie, takže v súčasnosti je ho možné navštíviť. Na pôvodných základoch bola zrekonštruovaná kostnica, ostatné časti sa len konzervujú a čistia.     zdroj : https://sk.wikipedia.org/wiki/Kostol_sv%C3%A4t%C3%BDch_Kozmu_a_Dami%C3%A1na_(Sedliacka_Dubov%C3%A1)   Čítať viac

Kostol svätých Kozmu a Damiána je zrúcanina pôvodne rímskokatolíckeho kostola nachádzajúca sa v katastri obce Sedliacka Dubová v okrese Dolný Kubín.

Zrúcaniny sa nachádzajú nachádzajú cca 5-10 min. pešo nad obcou Sedliacka Dubová, je viditeľný z hlavnej cesty.

Sú zachované múry kostola a veže, obvodové múry s dvomi bránami, kostnica za kostolom, a zvyšky dvoch kaplniek. Do roku 1998 bol opustený a pre porasty takmer neprístupný. Projekt Dubova colonorum venovaný záchrane pamiatky sa snaží o jeho zachovanie, takže v súčasnosti je ho možné navštíviť. Na pôvodných základoch bola zrekonštruovaná kostnica, ostatné časti sa len konzervujú a čistia.

 

 

zdroj : https://sk.wikipedia.org/wiki/Kostol_sv%C3%A4t%C3%BDch_Kozmu_a_Dami%C3%A1na_(Sedliacka_Dubov%C3%A1)

 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Vybavenie
Bezplatné parkovisko
Kontakt
Adresa:
Sedliacka Dubová (na vŕšku vo východnej časti obce), 027 55
Telefón:
+421 905 011 031
E-mail:
tabor@dubovacolonorum.sk
Web:
http://dubovacolonorum.sk/historia/kostol-sv-kozmu-a-damiana/
Facebook