Kostol sv. Mikuláša v Porube

Slovenská republika, Trenčiansky kraj

(GPS: 48.8321294477214,18.589977510999688)

Národná kultúrna pamiatka, rímsko-katolícky kostol sv. Mikuláša, biskupa sa nachádza v malebnej obci Poruba, 13 km od okresného mesta Prievidza. Je situovaný uprostred obce, v opevnenom areáli vo vyvýšenej polohe v obci.  Pochádza z obdobia konca trinásteho a začiatku štrnásteho storočia. Prvá písomná zmienka o Porube je z roku 1330, avšak je dokázané že v tomto čase už kostol stál. Porubský kostol je jedným z najstarších na hornej Nitre. Písomné dokumenty o ňom pochádzajú ešte z dôb posledných Arpádovcov. Prvá zmienka o kostole bola v Gelatovskej šoltéskej listine. Pohľad na kostol zvonku pripomína malú pevnosť s ochrannými múrmi. Vedľa jarku smerom ku bráne v ochrannom múre vedie chodník, ktorý sa dodnes volá Trlica. Hovorí sa, že meno dostal podľa akejsi klady, umiestnenej pred bránou kostola, do ktorej zatvárali ženy za klebety. Okolo kostola je starý cintorín a majestátne lipy, ktoré boli v roku 1975 vyhlásené za chránený prírodný výtvor.   zdroj : http://porubakostol.webnode.sk/       Čítať viac

Národná kultúrna pamiatka, rímsko-katolícky kostol sv. Mikuláša, biskupa sa nachádza v malebnej obci Poruba, 13 km od okresného mesta Prievidza. Je situovaný uprostred obce, v opevnenom areáli vo vyvýšenej polohe v obci. 

Pochádza z obdobia konca trinásteho a začiatku štrnásteho storočia. Prvá písomná zmienka o Porube je z roku 1330, avšak je dokázané že v tomto čase už kostol stál.

Porubský kostol je jedným z najstarších na hornej Nitre. Písomné dokumenty o ňom pochádzajú ešte z dôb posledných Arpádovcov. Prvá zmienka o kostole bola v Gelatovskej šoltéskej listine.
Pohľad na kostol zvonku pripomína malú pevnosť s ochrannými múrmi. Vedľa jarku smerom ku bráne v ochrannom múre vedie chodník, ktorý sa dodnes volá Trlica. Hovorí sa, že meno dostal podľa akejsi klady, umiestnenej pred bránou kostola, do ktorej zatvárali ženy za klebety. Okolo kostola je starý cintorín a majestátne lipy, ktoré boli v roku 1975 vyhlásené za chránený prírodný výtvor.


 

zdroj : http://porubakostol.webnode.sk/

 

 

 
Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Poruba 282, Poruba, 972 11
Telefón:
+421 46 548 53 00
E-mail:
lazany@fara.sk
Web:
http://porubakostol.webnode.sk/
Facebook