Diecézne múzeum nitrianskeho biskupstva Nitra

Slovenská republika, Nitriansky kraj, Nitra

(GPS: 48.31676327975935,18.087123670410165)

Diecézne múzeum Nitrianskeho biskupstva sa nachádza v centre nádvoria Nitrianskeho hradu. Je prvým diecéznym múzeom na Slovensku. Dňa 5. júla 2007 v deň sviatku sv. Cyrila a Metoda bola po zložitom období príprav otvorená jeho prvá časť – dlhodobá expozícia literárnych pamiatok úzko spätých s počiatkami kresťanstva na našom území, pomenovaná bola príznačne – Keď písmo prehovorí. Múzeum je od roku 2008 koncipované do dvoch častí, kedy bolo rozšírené o klenotnicu. Druhá časť expozície je pomenovaná Skvosty Katedrály – baziliky Svätého Emeráma a vystavujú sa v nej prevažne predmety z liturgického inštrumentária katedrály , najmä starobylé kalichy a  monštrancie. Najzaujímavejší exponát Kalich Udalrica de Buda, kanonika Alby Julie vyrobený v rokoch 1504 - 1523. Za jeho prítomnosť v inštrumentáriu  katedrály sv. Emeráma možno vďačiť Pavlovi Abstemia Bornemisovi, ktorý ho testamentom odkázal katedrále. Vďaka výnimočnému umeleckému stvárneniu možno sledovať bohatú históriu tohto kalicha.  Šesť výsečí nohy kalicha, členených ažúrovaním, filigránom a jemnými retiazkami, zdobí vyrezávaný a tepaný listový ornament s viničom. Objavuje sa aj na vypuklinách nodu a koša kupy. Vo výzdobe je použitá i technika striedavo točeného drôtu, filigrán a tepané aplikácie v tvare okrídlených… Čítať viac

Diecézne múzeum Nitrianskeho biskupstva sa nachádza v centre nádvoria Nitrianskeho hradu. Je prvým diecéznym múzeom na Slovensku. Dňa 5. júla 2007 v deň sviatku sv. Cyrila a Metoda bola po zložitom období príprav otvorená jeho prvá časť – dlhodobá expozícia literárnych pamiatok úzko spätých s počiatkami kresťanstva na našom území, pomenovaná bola príznačne – Keď písmo prehovorí. Múzeum je od roku 2008 koncipované do dvoch častí, kedy bolo rozšírené o klenotnicu. Druhá časť expozície je pomenovaná Skvosty Katedrály – baziliky Svätého Emeráma a vystavujú sa v nej prevažne predmety z liturgického inštrumentária katedrály , najmä starobylé kalichy a  monštrancie.

Najzaujímavejší exponát

Kalich Udalrica de Buda, kanonika Alby Julie vyrobený v rokoch 1504 - 1523.

Za jeho prítomnosť v inštrumentáriu  katedrály sv. Emeráma možno vďačiť Pavlovi Abstemia Bornemisovi, ktorý ho testamentom odkázal katedrále. Vďaka výnimočnému umeleckému stvárneniu možno sledovať bohatú históriu tohto kalicha.  Šesť výsečí nohy kalicha, členených ažúrovaním, filigránom a jemnými retiazkami, zdobí vyrezávaný a tepaný listový ornament s viničom. Objavuje sa aj na vypuklinách nodu a koša kupy. Vo výzdobe je použitá i technika striedavo točeného drôtu, filigrán a tepané aplikácie v tvare okrídlených hláv cherubov. Avšak skutočne neobyčajná je tá časť výzdoby, ktorú tvorí 18 zlatých mincí usporiadaných v troch radoch vždy po šestici. Spomedzi mincí je 15 rímskych aureov a solidov z 1. – 5. storočia, 2 byzantské mince zo 6. storočia a jedna dácka minca z prvého storočia pred Kristom. Odborníci podľa posledných troch mincí ako pôvod kalicha určujú  Sedmohradsko. Na kalichu uvedený monogram V(dalricus) C(ustos) umožňuje identifikovať objednávateľa. Udalric de Buda (presnejšie Udalrico Custos de Buda) bol kanonikom kapituly Alby Julie od roku 1504 až do smrti v roku 1523.

Otváracie hodiny

v letnom období: Ut-Ne: 10:00 - 18:00
v zimnom období: So-Ne: 10:00 - 15:00. V iné dni v zimnom období je možné návštevu telefonicky dohodnúť.
*múzeum môže byť zatvorené počas štátnych a cirkevných sviatkov

Vstupné

dospelí 1€
študenti, deti, dôchodcovia 0,50€
deti do 6 rokov vstup zdarma

 

 

 

Zdroj: http://www.biskupstvo-nitra.sk/institucie/diecezne-muzeum/ 

          http://www.nitrianskyhrad.sk/diecezne-muzeum/ 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Diecézne múzeum Námestie Jána Pavla II. č. 7 Poštový priečinok 46 A 950 50
Telefón:
037-772 17 47
E-mail:
dieceznemuzeum@gmail.com
Web:
http://www.biskupstvo-nitra.sk/institucie/diecezne-muzeum/
Facebook