Banské múzeum v prírode Banská Štiavnica

Slovenská republika, Banskobystrický kraj, Banská Štiavnica

(GPS: 48.451518279959224,18.8882673166504)

Už 40 rokov poskytuje návštevníkom jedinečný zážitok z prehliadky originálnych banských priestorov. Ako najstaršia a tematicky najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku ukazuje vývoj rudného baníctva v stredoeurópskom priestore od stredoveku do konca 20. storočia. Najvzácnejší exponát V podzemnej expozícii je to jednoznačne Gápel na konský pohon , ktorý je jediný takýto stroj– motor od banského výťahu, ktorý sa na Slovensku zachoval. Povrchovej expozícii svojím významom jednoznačne kraľuje Kachelmanov vodnostĺpcový ťažný stroj premiestnený zo šachty Lill v Hodruši. Je to pamätník slávnej éry vodnostĺpcových strojov, ktoré v 18. storočí zachránili banskoštiavnické baníctvo od zániku a stáli na čele technického pokroku v celosvetovom meradle. Odporúčame Čakanie na vstup do podzemnej expozície si môžete spríjemniť prehliadkou povrchovej expozície. Obzvlášť atraktívna je Geologická náučná expozícia,  ktorá na malej ploche prezentuje geologický vývoj Slovenska. Na geologickej mape a sedemdesiatich stanovištiach môžete vyhľadať horniny pochádzajúce z vášho rodiska. Sú tu sústredené jedinečné technické banícke pamiatky banskoštiavnického regiónu. Extra zážitok Prehliadku podzemia absolvujete vystrojený prilbou, plášťom  a lampou, čo je jedinečný zážitok, ktorého … Čítať viac

Už 40 rokov poskytuje návštevníkom jedinečný zážitok z prehliadky originálnych banských priestorov. Ako najstaršia a tematicky najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku ukazuje vývoj rudného baníctva v stredoeurópskom priestore od stredoveku do konca 20. storočia.

Najvzácnejší exponát

V podzemnej expozícii je to jednoznačne Gápel na konský pohon , ktorý je jediný takýto stroj– motor od banského výťahu, ktorý sa na Slovensku zachoval. Povrchovej expozícii svojím významom jednoznačne kraľuje Kachelmanov vodnostĺpcový ťažný stroj premiestnený zo šachty Lill v Hodruši. Je to pamätník slávnej éry vodnostĺpcových strojov, ktoré v 18. storočí zachránili banskoštiavnické baníctvo od zániku a stáli na čele technického pokroku v celosvetovom meradle.

Odporúčame

Čakanie na vstup do podzemnej expozície si môžete spríjemniť prehliadkou povrchovej expozície. Obzvlášť atraktívna je Geologická náučná expozícia,  ktorá na malej ploche prezentuje geologický vývoj Slovenska. Na geologickej mape a sedemdesiatich stanovištiach môžete vyhľadať horniny pochádzajúce z vášho rodiska. Sú tu sústredené jedinečné technické banícke pamiatky banskoštiavnického regiónu.

Extra zážitok

Prehliadku podzemia absolvujete vystrojený prilbou, plášťom  a lampou, čo je jedinečný zážitok, ktorého  fotografie by nemali chýbať v žiadnom fotoalbume cestovateľa.

Približná dĺžka prehliadky je 90-100 minút. Prehliadku odporúčame absolvovať vo vhodnej turistickej obuvi a v teplejšom oblečení.

Otváracie hodiny

http://www.muzeumbs.sk/otvaracie-hodiny/

Vstupné

http://www.muzeumbs.sk/cennik-vstupneho/

 

 

 

Zdroj: http://www.muzeumbs.sk

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
J. K. Hella 12, 969 01 Banská Štiavnica
Telefón:
45/691 29 71
E-mail:
bmp@muzeumbs.sk
Web:
http://www.muzeumbs.sk
Facebook