Gáborovo sedlo - 1938 m n. m.

Slovenská republika, Žilinský kraj

(GPS: 49.20094069567646,19.83004454595948)

Gáborovo sedlo (1 890 m n. m.) je široké sedlo v hlavnom hrebeni Západných Tatier medzi masívmi Klina a Blyšťa. Nachádza sa na slovensko-poľskej štátnej hranici. Je ľahko dostupné tak ako zo Slovenska, tak z Poľska, výstup do neho trvá len necelé 4 hodiny. Je záverom len 2 km dlhej Gáborovej doliny, ktorá začína pod Račkovými vodopádmi ako bočná odnož Račkovej doliny. V jej závere sa pri dostatku vody vytvoria Gáborove plesá. Zo sedla spadá do Gáborovej doliny mierny lavínový žľab a na poľskú stranu do časti nazývanej Wielkie Jamy dokonca niekoľko. Od Gáborovho sedla sa dá za 1:15 hodiny vystúpiť na najvyšší vrch Západných Tatier, Bystrú (2 248 m n. m.). Na tomto mieste sú pekné výhľady na poľskú stranu, aj na masív Bystrej a Kečky   zdroj : https://sk.wikipedia.org/wiki/G%C3%A1borovo_sedlo   Čítať viac

Gáborovo sedlo (1 890 m n. m.) je široké sedlo v hlavnom hrebeni Západných Tatier medzi masívmi Klina a Blyšťa. Nachádza sa na slovensko-poľskej štátnej hranici.

Je ľahko dostupné tak ako zo Slovenska, tak z Poľska, výstup do neho trvá len necelé 4 hodiny. Je záverom len 2 km dlhej Gáborovej doliny, ktorá začína pod Račkovými vodopádmi ako bočná odnož Račkovej doliny. V jej závere sa pri dostatku vody vytvoria Gáborove plesá.

Zo sedla spadá do Gáborovej doliny mierny lavínový žľab a na poľskú stranu do časti nazývanej Wielkie Jamy dokonca niekoľko.

Od Gáborovho sedla sa dá za 1:15 hodiny vystúpiť na najvyšší vrch Západných Tatier, Bystrú (2 248 m n. m.).

Na tomto mieste sú pekné výhľady na poľskú stranu, aj na masív Bystrej a Kečky

 

zdroj : https://sk.wikipedia.org/wiki/G%C3%A1borovo_sedlo

 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Západné Tatry
Facebook