Marhát 748,2 m n. m ( rozhľadňa )

Slovenská republika, Trnavský kraj

(GPS: 48.595170360638,17.970050611328134)

Marhát (748,2 m n. m.) je vrch v pohorí Považský Inovec na Slovensku. Nachádza sa severne od Nitrianskej Blatnice, z ktorej je k nemu najľahší prístup po zelenej a žltej značke. Vystupuje nad zarovnané plošiny vrcholovej časti ako skalnatý vrstvový tvrdoš. Je porastený jaseňovo-javorovým a bukovým lesom. Na vrchole stojí 10 m vysoký kríž s nápisom Bože ochraňuj turistov. Bol postavený 28. októbra 1947 obyvateľmi obce Nitrianska Blatnica. Iniciátorom stavby bol kňaz Ján Laktiš.   Pohľad na oceľový kríž na vrchole z rozhľadne V roku 2008 bola na vrchole vybudovaná 17 m vysoká drevená rozhľadňa. Autorom projektu je Ľubomír Bečka, realizáciu vykonali Pavol a Miloš Vančo. Vrchol budujú triasové gutensteinské vápence a kremence obalovej jednotky tatrika. Juhovýchodný svah v údolí potoka Hlavinka sa vyznačuje menšími výskytmi devónskych premenených hornín grafitických bridlíc, fylitov, amfibolitov a rúl. Prístup po značke od rotundy Jurko cez rovnomenné sedlo po značke po hrebeni od osady Jelenie jamy zo severného a zo sedla Gajda z južného smeru     zdroj : https://sk.wikipedia.org/wiki/Marh%C3%A1t   Čítať viac

Marhát (748,2 m n. m.) je vrch v pohorí Považský Inovec na Slovensku.

Nachádza sa severne od Nitrianskej Blatnice, z ktorej je k nemu najľahší prístup po zelenej a žltej značke. Vystupuje nad zarovnané plošiny vrcholovej časti ako skalnatý vrstvový tvrdoš. Je porastený jaseňovo-javorovým a bukovým lesom.

Na vrchole stojí 10 m vysoký kríž s nápisom Bože ochraňuj turistov. Bol postavený 28. októbra 1947 obyvateľmi obce Nitrianska Blatnica. Iniciátorom stavby bol kňaz Ján Laktiš.

 
Pohľad na oceľový kríž na vrchole z rozhľadne

V roku 2008 bola na vrchole vybudovaná 17 m vysoká drevená rozhľadňa. Autorom projektu je Ľubomír Bečka, realizáciu vykonali Pavol a Miloš Vančo.

Vrchol budujú triasové gutensteinské vápence a kremence obalovej jednotky tatrika. Juhovýchodný svah v údolí potoka Hlavinka sa vyznačuje menšími výskytmi devónskych premenených hornín grafitických bridlíc, fylitov, amfibolitov a rúl.

Prístup

  • po žltá turistická značka značke od rotundy Jurko cez rovnomenné sedlo
  • po červená turistická značka značke po hrebeni od osady Jelenie jamy zo severného a zo sedla Gajda z južného smeru

 

 

zdroj : https://sk.wikipedia.org/wiki/Marh%C3%A1t

 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
V katastri obce Hubina, 922 21
Facebook