Hrubá veža - 2086 m n. m

Slovenská republika, Prešovský kraj

(GPS: 49.183327663612395,20.131610669921884)

Hrubá veža je samostatne stojaca pyramída, ktorú dobre vidno v závere cesty značeným chodníkom z Bielovodskej doliny naPrielom či Poľský hrebeň. Podľa geológov ide o tzv. nunatak, osamotenú skalu, ktorá kedysi trčala z ľadovca a nie je súčasťou hrebeňa porovnateľných štítov. Je dominantou hrebeňa, ktorý oddeľuje Litvorovú kotlinu od Svišťovej doliny. Má dva vrcholy, hlavný je juhovýchodný, nižší severozápadný. Medzi Hrubou vežou a Velickým štítom leží sedlo Velická priehyba (modro značený chodník). V predĺžení členitého SZ hrebeňa sa ďalej nachádza Predná Hrubá štrbina, Prostredná Hrubá vežička, Zadná Hrubá štrbina, Hrubá vežička, Hrubý roh a niekoľko ešte menších vežičiek. V juhozápadnom žľabe je jaskynka a skalné okno.       zdroj : https://sk.wikipedia.org/wiki/Hrub%C3%A1_ve%C5%BEa   Čítať viac

Hrubá veža je samostatne stojaca pyramída, ktorú dobre vidno v závere cesty značeným chodníkom z Bielovodskej doliny naPrielom či Poľský hrebeň. Podľa geológov ide o tzv. nunatak, osamotenú skalu, ktorá kedysi trčala z ľadovca a nie je súčasťou hrebeňa porovnateľných štítov.

Je dominantou hrebeňa, ktorý oddeľuje Litvorovú kotlinu od Svišťovej doliny. Má dva vrcholy, hlavný je juhovýchodný, nižší severozápadný. Medzi Hrubou vežou a Velickým štítom leží sedlo Velická priehyba (modro značený chodník). V predĺžení členitého SZ hrebeňa sa ďalej nachádza Predná Hrubá štrbina, Prostredná Hrubá vežička, Zadná Hrubá štrbina, Hrubá vežička, Hrubý roh a niekoľko ešte menších vežičiek. V juhozápadnom žľabe je jaskynka a skalné okno.

 

 

 

zdroj : https://sk.wikipedia.org/wiki/Hrub%C3%A1_ve%C5%BEa

 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Vysoké Tatry
Facebook