Turská skala

Slovenská republika, Žilinský kraj

(GPS: 49.14648270157439,18.731540479492196)

Turská skala alebo aj Hrádok je prírodná pamiatka, ktorá sa nachádza v Žilinskej kotline pri sútoku Rajčanky a Turianskeho potoka. Patrí do katastrálneho územia obce Turie v žilinskom okrese. Hoci o vrchu, známom aj ako Hrádok koluje medzi ľuďmi povesť, že tam stála drevená pevnôstka, podzemnou chodbou spojená s Lietavským hradom, archeologický prieskum tu podobnú stavbu nepotvrdil. Na úpätí sa však našli črepy z doby bronzovej a zo stredoveku. Hrádok má dobré signalizačné prepojenie s hlásnou skalou (bralo pri Rajčianke v Poluvsí), vrchom Žiar nad Kuneradom, Strážov nad Čičmanmi a tiež Žiar nad Varínom.         zdroj : https://sk.wikipedia.org/wiki/Tursk%C3%A1_skala   Čítať viac

Turská skala alebo aj Hrádok je prírodná pamiatka, ktorá sa nachádza v Žilinskej kotline pri sútoku Rajčanky a Turianskeho potoka. Patrí do katastrálneho územia obce Turie v žilinskom okrese.

Hoci o vrchu, známom aj ako Hrádok koluje medzi ľuďmi povesť, že tam stála drevená pevnôstka, podzemnou chodbou spojená s Lietavským hradom, archeologický prieskum tu podobnú stavbu nepotvrdil. Na úpätí sa však našli črepy z doby bronzovej a zo stredoveku. Hrádok má dobré signalizačné prepojenie s hlásnou skalou (bralo pri Rajčianke v Poluvsí), vrchom Žiar nad Kuneradom, Strážov nad Čičmanmi a tiež Žiar nad Varínom.

 

 

 

 

zdroj : https://sk.wikipedia.org/wiki/Tursk%C3%A1_skala

 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Turie, 013 12
Facebook