Zámok Vyšný Kubín - horný

Slovenská republika, Žilinský kraj, Dolný Kubín

(GPS: 49.184281395975695,19.315017499755868)

Ďaľšou  dominantou  obce Vyšný Kubín je  Arpádovský  kaštieľ,  vybudovaný  v  18.  storočí a v druhej polovici 19. storočia  pseudobarokovo prestavaný. Je to poschodová budova s ústredným arkádovým rizalitom a vysokou dekoratívnou bosážou. Priestory sú využívané na kultúrne účely a je v ňom sídlo obecného úradu. V prízemí je umiestnená trvalá expozícia, ktorá bola otvorená pri príležitosti 150. výročia narodenia básnika – Pavla Országha Hviezdoslava. Cieľom expozície je priblížiť návštevníkom básnikovho rodiska postavu jej najvýznamnejšieho rodáka, jeho vzťah k rodisku, ktoré zohralo veľmi dôležitú úlohu na ceste životom i básnickou tvorbou. Časť expozície je venovaná ďalším dejateľom, ktorí boli počas  svojho života výrazne spätí s obcou. Expozícia približuje aj historický vývoj obce, radiacej sa k najstarším na Orave.     Zdroj: http://www.vysnykubin.sk/kulturne-pamiatky Čítať viac

Ďaľšou  dominantou  obce Vyšný Kubín je  Arpádovský  kaštieľ,  vybudovaný  v  18.  storočí a v druhej polovici 19. storočia  pseudobarokovo prestavaný. Je to poschodová budova s ústredným arkádovým rizalitom a vysokou dekoratívnou bosážou. Priestory sú využívané na kultúrne účely a je v ňom sídlo obecného úradu. V prízemí je umiestnená trvalá expozícia, ktorá bola otvorená pri príležitosti 150. výročia narodenia básnika – Pavla Országha Hviezdoslava.

Cieľom expozície je priblížiť návštevníkom básnikovho rodiska postavu jej najvýznamnejšieho rodáka, jeho vzťah k rodisku, ktoré zohralo veľmi dôležitú úlohu na ceste životom i básnickou tvorbou. Časť expozície je venovaná ďalším dejateľom, ktorí boli počas  svojho života výrazne spätí s obcou. Expozícia približuje aj historický vývoj obce, radiacej sa k najstarším na Orave.

 

 

Zdroj: http://www.vysnykubin.sk/kulturne-pamiatky

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Hviezdoslavova 117/5
Telefón:
+421 43 586 51 38
E-mail:
obec@vysnykubin.sk
Web:
http://www.vysnykubin.sk/kulturne-pamiatky
Facebook