Kaštieľ v Snine

Slovenská republika, Prešovský kraj, Snina

(GPS: 48.98491426258809,22.146754302810677)

Návršie, na ktorom sa nachádza dnešný kaštieľ, sa v historických listinách spomína pod názvom Lisa /Lysá/. Prvá zmienka o drevenej kúrii, ktorá sa tu prvotne nachádzala, pochádza z roku 1646. Z nej sa nám zachovali dva opisy – z roku 1654 /súpis vyhotovený pre Juraja IV. Drugeta /+ 1661// a z roku 1728 /urbár humenského panstva/. Drevená kúria bola dvojpodlažná, postavená z ihličnatého dreva a uspôsobená na dva panské byty. Dole boli dve izby s dvoma komorami /spálňami/ a jednou pivnicou, hore tri izby a dve komory /spálne/, a k tomu ešte balkón na spôsob filagórie, z ktorého bol dobrý výhľad. Výhľad bol nielen na protiľahlé záhrady, ale i na širšie okolie. Súčasťou drevenej kúrie bola i priestranná kamenná kuchyňa. V jej susedstve stála drevená stajňa, do ktorej sa zmestilo okolo 12 koní, postavená v roku 1725. Ďalšia, takisto drevená stajňa, bola o tri roky mladšia.      Oproti kúrii sa nachádzal majer, ktorý pozostával z hlavnej majerskej budovy – alódie, postavenej krátko pred r. 1728. Pozostávala z dvoch izieb, troch komôr a átria. Neďaleko stála maštaľ pre dobytok a celé to obkolesovala ohrada. K majeru patrili aj dva rybníky /v dnešnom parku/. Povyše jedného z nich, označenom ako starý rybník, sa nachádzal kamenný domček. Na základe dobovej mapky z roku 1780 vieme, že kúria sa nachádzala severnejšie… Čítať viac

Návršie, na ktorom sa nachádza dnešný kaštieľ, sa v historických listinách spomína pod názvom Lisa /Lysá/. Prvá zmienka o drevenej kúrii, ktorá sa tu prvotne nachádzala, pochádza z roku 1646. Z nej sa nám zachovali dva opisy – z roku 1654 /súpis vyhotovený pre Juraja IV. Drugeta /+ 1661// a z roku 1728 /urbár humenského panstva/. Drevená kúria bola dvojpodlažná, postavená z ihličnatého dreva a uspôsobená na dva panské byty. Dole boli dve izby s dvoma komorami /spálňami/ a jednou pivnicou, hore tri izby a dve komory /spálne/, a k tomu ešte balkón na spôsob filagórie, z ktorého bol dobrý výhľad. Výhľad bol nielen na protiľahlé záhrady, ale i na širšie okolie. Súčasťou drevenej kúrie bola i priestranná kamenná kuchyňa. V jej susedstve stála drevená stajňa, do ktorej sa zmestilo okolo 12 koní, postavená v roku 1725. Ďalšia, takisto drevená stajňa, bola o tri roky mladšia.

     Oproti kúrii sa nachádzal majer, ktorý pozostával z hlavnej majerskej budovy – alódie, postavenej krátko pred r. 1728. Pozostávala z dvoch izieb, troch komôr a átria. Neďaleko stála maštaľ pre dobytok a celé to obkolesovala ohrada. K majeru patrili aj dva rybníky /v dnešnom parku/. Povyše jedného z nich, označenom ako starý rybník, sa nachádzal kamenný domček. Na základe dobovej mapky z roku 1780 vieme, že kúria sa nachádzala severnejšie od budovy dnešného murovaného kaštieľa, na miestach, kde stojí dodnes komplex murovaných hospodárskych objektov.

V súčasnej dobe je kaštieľ plne zrekonštruovaný. 

 

Zdroj: http://www.mskssnina.sk/o-katieli/historia-katiea 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Sládkovičova ulica
Telefón:
+421 918 670 205
E-mail:
snina.kastiel@outlook.sk
Web:
http://www.mskssnina.sk/kastiel
Facebook