Arborétum v Turčianskej Štiavničke a kaštieľ

Slovenská republika, Žilinský kraj

(GPS: 49.08066610742058,19.02036074621583)

Skutočné arborétum, kde môžte nájsť viac ako 400 druhov stromov sa nachádza na okraji obce Turčianska Štiavnička. Pri parku sa nachádza renesančný kaštieľ grófskej rodiny Révayovcov, ktorý však pre nevyhovujúci stav nie je verejnosti prístupný. Park poskytuje vzácne chvíle pre odpočinok prechádzkou lúkami, okolo jazierok, bystrinky, azaliek, sekvojí a minerálneho prameňa. Oblasť v minulosti nemala dostatok vodných zdrojov, preto bolo potrebné nájsť spôsob ako do obce, parku a kaštieľa vodu dopraviť. Riešením sa stal systém teplických serpentín. Serpentíny vybudoval v rokoch 1870-1875 gróf Révay. Systém tvorí sústava vodných kanálikov vedených v zemi, horninou, či drevenými žľabmi.Serpentíny končia v jazierku, ktoré vodu zo serpentín zachytáva.Jazierko je napájané aj potokom, ktorý neďaleko preteká.  Nachádza sa tu  skala, na ktorú je žliabkom privádzaná voda, pričom dochádza k tvorbe travertínu.   Otváracie hodiny : Arborétum je voľne prístupné verejnosti , no kaštieľ nieje sprístupnený verejnosti  Čítať viac

Skutočné arborétum, kde môžte nájsť viac ako 400 druhov stromov sa nachádza na okraji obce Turčianska Štiavnička.

Pri parku sa nachádza renesančný kaštieľ grófskej rodiny Révayovcov, ktorý však pre nevyhovujúci stav nie je verejnosti prístupný. Park poskytuje vzácne chvíle pre odpočinok prechádzkou lúkami, okolo jazierok, bystrinky, azaliek, sekvojí a minerálneho prameňa. Oblasť v minulosti nemala dostatok vodných zdrojov, preto bolo potrebné nájsť spôsob ako do obce, parku a kaštieľa vodu dopraviť. Riešením sa stal systém teplických serpentín. Serpentíny vybudoval v rokoch 1870-1875 gróf Révay. Systém tvorí sústava vodných kanálikov vedených v zemi, horninou, či drevenými žľabmi.
Serpentíny končia v jazierku, ktoré vodu zo serpentín zachytáva.
Jazierko je napájané aj potokom, ktorý neďaleko preteká.  Nachádza sa tu  skala, na ktorú je žliabkom privádzaná voda, pričom dochádza k tvorbe travertínu.

 

Otváracie hodiny : Arborétum je voľne prístupné verejnosti , no kaštieľ nieje sprístupnený verejnosti 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Turčianska Štiavnička (južný okraj obce), 038 51
Telefón:
+421 43 429 34 29
E-mail:
obecturstiavnicka@stonline.sk
Web:
http://www.turcianskastiavnicka.sk/o-nas/historia-obce/
Facebook