Stará a Nová pevnosť Komárno

Slovenská republika, Nitriansky kraj, Komárno

(GPS: 47.7539509171802,18.13591841680909)

Komárňanská pevnosť, stojaca v sútoku Dunaja a Váhu, je jedným z najväčších turistických lákadiel mesta Komárno. Stojí tam pyšne učupená medzi mohutnými vodami oboch riek. Kým donedávna odolávala náporu diel a hrdo sa bránila, dnes jej hradby s otvorenou náručou otvára davom návštevníkov. Malých, či veľkých lákajú tajomné katakomby siahajúce hlboko do podzemia. Naša pevnosť je stále taká záhadná. Veď napokon doteraz skúmame tajné zákutia jednotlivých traktov Starej pevnosti, mnohé nám je doteraz neznáme. Ponorte sa preto s nami do tajomných chodieb a spoznajte čaro tejto významnej vojenskej pamiatky! Dejiny pevnosti siahajú ďaleko do začiatku 16. storočia. Vtedy, po bitke pri Moháči, začali mohutné Osmanské vojská zaberať centrálne Uhorsko. Krajina sa zmenila na nepoznanie. Hranica medzi osmanskou a habsburgskou dŕžavou sa posunula až takmer k rieke Dunaj. Na nej stál starý hrad v sútoku Dunaja a Váhu. Práve na mieste tohto stredovekého hradu, ktorý silne poškodilo obliehanie cisára Ferdinanda v roku 1527, začala v roku 1546 výstavba novej, modernej bastiónovej pevnosti. Jednej z prvých v strednej Európe. Postupne v priebehu 16. storočia bola dokončená, aby tam stála ako kamenný solitér v ústrety dobyvačným chúťkami Osmanov. Neskôr ju v rokoch 1663-1673 rozšírili o korunnú hradbu, tzv. Novú pevnosť. Dnešnú podobu nabrala po posledných prestavbách v priebehu 19. storočia. A samozrejme aj vďaka… Čítať viac

Komárňanská pevnosť, stojaca v sútoku Dunaja a Váhu, je jedným z najväčších turistických lákadiel mesta Komárno. Stojí tam pyšne učupená medzi mohutnými vodami oboch riek. Kým donedávna odolávala náporu diel a hrdo sa bránila, dnes jej hradby s otvorenou náručou otvára davom návštevníkov. Malých, či veľkých lákajú tajomné katakomby siahajúce hlboko do podzemia. Naša pevnosť je stále taká záhadná. Veď napokon doteraz skúmame tajné zákutia jednotlivých traktov Starej pevnosti, mnohé nám je doteraz neznáme. Ponorte sa preto s nami do tajomných chodieb a spoznajte čaro tejto významnej vojenskej pamiatky!

Dejiny pevnosti siahajú ďaleko do začiatku 16. storočia. Vtedy, po bitke pri Moháči, začali mohutné Osmanské vojská zaberať centrálne Uhorsko. Krajina sa zmenila na nepoznanie. Hranica medzi osmanskou a habsburgskou dŕžavou sa posunula až takmer k rieke Dunaj. Na nej stál starý hrad v sútoku Dunaja a Váhu. Práve na mieste tohto stredovekého hradu, ktorý silne poškodilo obliehanie cisára Ferdinanda v roku 1527, začala v roku 1546 výstavba novej, modernej bastiónovej pevnosti. Jednej z prvých v strednej Európe. Postupne v priebehu 16. storočia bola dokončená, aby tam stála ako kamenný solitér v ústrety dobyvačným chúťkami Osmanov. Neskôr ju v rokoch 1663-1673 rozšírili o korunnú hradbu, tzv. Novú pevnosť. Dnešnú podobu nabrala po posledných prestavbách v priebehu 19. storočia. A samozrejme aj vďaka nie veľmi šetrnému narábaniu v 20. storočí. Stále je to však veľké lákadlo pre všetkých poznaniach chtivých návštevníkoch túžiacich po dobrodružstve.

Jadrom Pevnostného systému je tzv. Stará pevnosť, vystavaná v duchu novotalianskej bastiónovej opevňovacej školy v rokoch 1546 – 1557, neskôr v dôsledku katastrofálnej povodne prestavaná v rokoch 1572-1592. Neskôr, v rokoch 1663-1673 bola rozšírená o tzv. Novú pevnosť. Oba objekty tvorili ucelený obranný komplex. Pevnosť sa stala súčasťou dunajsko-ipeľskej obrannej línie brániacej prenikaniu Osmanov na Považie. Túto úlohu úspešne plnila až do konca 17. storočia, kedy boli Osmani z Uhorska vyhnaní a pevnosť tak stratila svoje opodstatnenie. Napriek všeobecnému trendu búrania starých pevnostných stavieb komárňanská pevnosť zbúraná nebola. Neskôr, po roku 1740 už jej zbúranie v dôsledku zmeny vojensko-politických pomerov v Európe neprichádzalo do úvahy.

 

 

Zdroj: http://www.visitkomarno.sk/pamiatky-a-kultura/pevnostny-system-komarna/stara-a-nova-pevnost/ 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Hradná ulica
Telefón:
+421 35 2851 265
E-mail:
info@pevnost-komarno.sk
Web:
http://www.pevnost-komarno.sk/
Facebook