Kaštieľ v Spišskom Hrhove

Slovenská republika, Prešovský kraj

(GPS: 48.99971551716435,20.641648807357797)

Niekedy v roku 1278 sa na Spiši usídlil jeden z významných kolonizátorských rodov. Rod neskôr obdržal šľachtické meno Gergew (de Gyrgow), ktoré si jeho členovia pomaďarčili na Gőrgeyovci. Gőrgeyovci odkúpili pozemky v Spišskom Hrhove, kde vybudovali komplex kaštieľa s priľahlými hospodárskymi budovami. V roku 1885 celý areál odkúpil Vidor Csáky s manželkou, ktorý dal v rokoch 1893-1895 celý kaštieľ prestavať. Projekt vypracoval viedenský architekt Heinrich Adam. Prestavbou vznikol unikátny objekt, ktorý dnes dokrášľuje obec ako aj okolie neďalekej Levoče. Po Vidorovi Csákym zdedil kaštieľ jeho syn gróf JUDr. Gustáv Csáky, ktorý bol jeho posledným vlastníkom kaštieľa pred konfiškáciou celého majetku zahŕňajúceho celý kaštieľ a priľahlý park. Kaštieľ je trojpodlažný o 12 osiach. Je postavený v neobarokovom slohu s klasicistickými prvkami. Východná fasáda, ktorej dominuje elegantné barokové schodisko s kamennou balustrádou smeruje do priestranného parku s fontánou a k hlavnému vchodu. Na južnej fasáde sa kedysi nachádzal otvorený balkón delený štyrmi stĺpmi, medzi ktorými bolo umelecky kované zábradlie. Medzery medzi stĺpmi sú dnes zamurované. Fasáda je z jednej strany ukončená barokovou vežou a barokovou bránou, ktorou sa vchádzalo do zadného traktu. Kedysi sa tam nachádzali voliéri s okrasným vtáctvom. Severná fasáda, to je len jednoduchá barokovo-klasicizujúca štuková výzdoba.… Čítať viac

Niekedy v roku 1278 sa na Spiši usídlil jeden z významných kolonizátorských rodov. Rod neskôr obdržal šľachtické meno Gergew (de Gyrgow), ktoré si jeho členovia pomaďarčili na Gőrgeyovci. Gőrgeyovci odkúpili pozemky v Spišskom Hrhove, kde vybudovali komplex kaštieľa s priľahlými hospodárskymi budovami.

V roku 1885 celý areál odkúpil Vidor Csáky s manželkou, ktorý dal v rokoch 1893-1895 celý kaštieľ prestavať. Projekt vypracoval viedenský architekt Heinrich Adam. Prestavbou vznikol unikátny objekt, ktorý dnes dokrášľuje obec ako aj okolie neďalekej Levoče. Po Vidorovi Csákym zdedil kaštieľ jeho syn gróf JUDr. Gustáv Csáky, ktorý bol jeho posledným vlastníkom kaštieľa pred konfiškáciou celého majetku zahŕňajúceho celý kaštieľ a priľahlý park.

Kaštieľ je trojpodlažný o 12 osiach. Je postavený v neobarokovom slohu s klasicistickými prvkami. Východná fasáda, ktorej dominuje elegantné barokové schodisko s kamennou balustrádou smeruje do priestranného parku s fontánou a k hlavnému vchodu. Na južnej fasáde sa kedysi nachádzal otvorený balkón delený štyrmi stĺpmi, medzi ktorými bolo umelecky kované zábradlie. Medzery medzi stĺpmi sú dnes zamurované. Fasáda je z jednej strany ukončená barokovou vežou a barokovou bránou, ktorou sa vchádzalo do zadného traktu. Kedysi sa tam nachádzali voliéri s okrasným vtáctvom. Severná fasáda, to je len jednoduchá barokovo-klasicizujúca štuková výzdoba.

Súčasťou komplexu kaštieľa je aj kaplnka sv.Anny, postavená v severozápadnej časti v neobarokovom štýle. Strecha má tvar polgule. Na veži sa nachádzajú veľké hodiny so štyrmi ciferníkmi na všetky štyri svetové strany. Hodiny v roku 1895 vyrobila viedenská firma a fungujú aj dnes. V interiéry kaplnky sa nachádza oltár z bieleho mramoru s obrazom sv.Anny.

V roku 1945 bol kaštieľ skonfiškovaný štátom a jeho poslanie sa zmenilo. Postupne začal slúžiť ako detský domov, detský výchovný ústav a v súčasnosti je tam umiestnené detské reedukačné centrum pre mládež.

Ku kaštieľu sa dostanete nasledovne. Hneď pri vjazde do obce smerom od Prešova je vidno lesík, ktorý sa rozprestiera za starou bránou a murovaným plotom. Je to park pred kaštieľom. Samotný kaštieľ od cesty vidno nie je. Ďalší vchod je zo zadnej časti, ku ktorej sa dá prísť aj autom. Zo zadnej časti je momentálne vstup do reedukačného strediska.

 

 

Zdroj: http://www.slovenskyportal.sk/index.php?action=st&h=Kastiel-v-Spisskom-Hrhove 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Ulica Gen. Svobodu
Telefón:
+421 53 459 22 38
E-mail:
spissky.hrhov@vmnet.sk
Web:
http://www.spisskyhrhov.info/sport-a-rekreacia/
Facebook