Kaštieľ v Divíne

Slovenská republika, Banskobystrický kraj

(GPS: 48.449113035741945,19.53446511251832)

Renesančný kaštieľ sa nachádza na úpätí hradného vrchu. Nachádza sa priamo v centre obce Divín v okrese Lučenec - výrazná dominanta obce. Kaštieľ postavili v roku 1670 v podhradí na mieste stredovekého hrádku z 15.storočia, ktorý bol súčasťou hradného areálu hradu Divín. Patril šľachtickému rodu Zichyovcov. V miestnostiach sú gotické a renesančné klenby, v bastiónoch väčšinou trámové stropy. Súčasťou interiéru je aj skládka nádherných dverí, funkčné schodište a pozostatky novších kachľových pecí. Samotný kaštieľ je skrytý za svojim rozľahlým opevnením s bastónmi. Nad vstupnou bránou nádherná drevená arkádová konštrukcia s portálom. V objekte sú zachovalé drevené ochoze zvonku a v interiéroch renesančné klenby a trámové stropy.   V súčasnosti prebieha priamo v interiéri výskum hrádku a preto je prízemie kaštieľa odkopané. Rekonštrukcia historického kaštieľa v Divíne prebieha od marca 2011. V budúcnosti sa bude využívať na kultúrno-spoločenské-verejno-prospešné podujatia.         Zdroj: http://www.krasneslovensko.eu/47/kastiel-divin  Čítať viac
Renesančný kaštieľ sa nachádza na úpätí hradného vrchu. Nachádza sa priamo v centre obce Divín v okrese Lučenec - výrazná dominanta obce. Kaštieľ postavili v roku 1670 v podhradí na mieste stredovekého hrádku z 15.storočia, ktorý bol súčasťou hradného areálu hradu Divín. Patril šľachtickému rodu Zichyovcov. V miestnostiach sú gotické a renesančné klenby, v bastiónoch väčšinou trámové stropy. Súčasťou interiéru je aj skládka nádherných dverí, funkčné schodište a pozostatky novších kachľových pecí. Samotný kaštieľ je skrytý za svojim rozľahlým opevnením s bastónmi. Nad vstupnou bránou nádherná drevená arkádová konštrukcia s portálom. V objekte sú zachovalé drevené ochoze zvonku a v interiéroch renesančné klenby a trámové stropy.
 
V súčasnosti prebieha priamo v interiéri výskum hrádku a preto je prízemie kaštieľa odkopané. Rekonštrukcia historického kaštieľa v Divíne prebieha od marca 2011. V budúcnosti sa bude využívať na kultúrno-spoločenské-verejno-prospešné podujatia.
 
 
 
 
Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Telefón:
+421 47 45 12 558
E-mail:
radinger@centrum.sk
Web:
http://www.pamiatky.divin.sk/index.php/projekt-obnovy-kastiela
Facebook