Kuneradský zámok

Slovenská republika, Žilinský kraj

(GPS: 49.08426397665591,18.739265241455087)

Kuneradský zámok je bývalý lovecký zámok vo Svitačovej doline v katastrálnom území obce Kunerad vo výške cca 600 m n. m. Zámok aj s areálom je národnou kultúrnou pamiatkou. Zámok dal postaviť v roku 1916 gróf Balestrém, pruský junker. Stavba mala pôvodne slúžiť ako rekreačný lovecký zámok pre vtedajších cisárov Rakúsko-Uhorska a Nemecka – Františka Jozefa a Viliama II. Po vypuknutí 1. svetovej vojny sa tento zámer neuskutočnil. Slúžil ako rodinné sídlo pre potreby rodiny Balestrémovcov, ktorý zámok navštevovali. Neskôr počas SNP mala v zámku sídlo 2. partizánska brigáda M. R. Štefánika. Preto ho 25. septembra 1944 nemecké jednotky vypálili. Dnes tu je osadená pamätná tabuľa. Po rekonštrukcii v roku 1959 zámok slúžil na liečenie ochorení dýchacích ciest ako Liečebňa SNP Kunerad. Ďalšia rekonštrukcia prebehla v roku 1974 a zámok prešiel pod Československé štátne kúpele Rajecké Teplice, neskôr Slovenské štátne kúpele Rajecké Teplice, respektíve Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice, a.s.. V roku 1996 zámok prešiel spolu s kúpeľmi v Rajeckých Tepliciach do súkromného vlastníctva. Odvtedy bol využívaný len príležitostne. 10. marca 2010 zasiahol počas rekonštrukcie strechu zámku veľký požiar. Stavba je postavená v štýle modernej secesie podľa francúzskej architektúry. Zámok… Čítať viac

Kuneradský zámok je bývalý lovecký zámok vo Svitačovej doline v katastrálnom území obce Kunerad vo výške cca 600 m n. m. Zámok aj s areálom je národnou kultúrnou pamiatkou.

Zámok dal postaviť v roku 1916 gróf Balestrém, pruský junker. Stavba mala pôvodne slúžiť ako rekreačný lovecký zámok pre vtedajších cisárov Rakúsko-Uhorska a Nemecka – Františka Jozefa a Viliama II. Po vypuknutí 1. svetovej vojny sa tento zámer neuskutočnil. Slúžil ako rodinné sídlo pre potreby rodiny Balestrémovcov, ktorý zámok navštevovali. Neskôr počas SNP mala v zámku sídlo 2. partizánska brigáda M. R. Štefánika. Preto ho 25. septembra 1944 nemecké jednotky vypálili. Dnes tu je osadená pamätná tabuľa.

Po rekonštrukcii v roku 1959 zámok slúžil na liečenie ochorení dýchacích ciest ako Liečebňa SNP Kunerad. Ďalšia rekonštrukcia prebehla v roku 1974 a zámok prešiel pod Československé štátne kúpele Rajecké Teplice, neskôr Slovenské štátne kúpele Rajecké Teplice, respektíve Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice, a.s.. V roku 1996 zámok prešiel spolu s kúpeľmi v Rajeckých Tepliciach do súkromného vlastníctva. Odvtedy bol využívaný len príležitostne. 10. marca 2010 zasiahol počas rekonštrukcie strechu zámku veľký požiar.

Stavba je postavená v štýle modernej secesie podľa francúzskej architektúry. Zámok dopĺňajú nárožné veže, vikiere, terasy sarkádami, vonkajšie schodiská a park. K zámku bola postavená kaplnka svätej Terezky Ježiškovej. Pôvodne bol zámok moderne zariadený a pripojený na vlastnú vodnú elektráreň.

 

 

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Kuneradsk%C3%BD_z%C3%A1mok 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Kunerad
Telefón:
+421 41 549 37 13
E-mail:
oukunerad@rajec.net
Web:
http://www.obeckunerad.sk/index.php/historyou
Facebook