Kaštieľ v Liptovskej Štiavnici

Slovenská republika, Žilinský kraj

(GPS: 49.05027058075152,19.354800023864755)

Kaštieľ v Liptovskej Štiavnici bol postavený v 17. storočí. Bol prestavaný z kaštieľa gotického. Bol prízemný s dvomi vežami. V roku 1750 prešiel barokovými úpravami a neskôr mu pridali ďalšie dve veže. V interiéri kaštieľa sa nachádzajú renesančné a barokové klenby.Posledný vlastník kaštieľa Egon Rakovský sa stal v 20-tych rokoch maďarským štátnym občanom a kaštieľ s príslušnými stavmi si ponechal, ale nepoužíval ho. V roku 1944 je kaštieľ čiastočne zdemolovaný, pretože Egon Rakovský odchádza na jar ako major maďarskej armády do činnej vojenskej služby a celý svoj majetok zveril Eugénii Byckerovej, príslušníčke nemeckej národnosti. Tá pred povstaním z obce utiekla a kaštieľ zanechala napospas osudu.V roku 1945 všetky cenné predmety, ktoré ešte ostali z majetku Egona Rakovského prešli pod správu Liptovského múzea, kde sú uložené dodnes.V 50. rokoch bol kaštieľ zrekonštruovaný a využívaný aj slovenským filmárskym priemyslom. Nakrútili sa tu scény z filmu Zemianska česť a zábery pre 13 - dielny seriál Vivat Beňovský.Do roku 1999 slúžili priestory kaštieľa rímskokatolíckej cirkvi. Konali sa v ňom pravidelné bohoslužby. Pred dokončením nového chrámu v obci prešiel kaštieľ do súkromného vlastníctva.     Zdroj: http://www.ruzomberok.sk/nav/kam-ist/historicke-pamiatky/kastiel-v-liptovskej-stiavnici  Čítať viac

Kaštieľ v Liptovskej Štiavnici bol postavený v 17. storočí. Bol prestavaný z kaštieľa gotického. Bol prízemný s dvomi vežami. V roku 1750 prešiel barokovými úpravami a neskôr mu pridali ďalšie dve veže. V interiéri kaštieľa sa nachádzajú renesančné a barokové klenby.

Posledný vlastník kaštieľa Egon Rakovský sa stal v 20-tych rokoch maďarským štátnym občanom a kaštieľ s príslušnými stavmi si ponechal, ale nepoužíval ho.

V roku 1944 je kaštieľ čiastočne zdemolovaný, pretože Egon Rakovský odchádza na jar ako major maďarskej armády do činnej vojenskej služby a celý svoj majetok zveril Eugénii Byckerovej, príslušníčke nemeckej národnosti. Tá pred povstaním z obce utiekla a kaštieľ zanechala napospas osudu.

V roku 1945 všetky cenné predmety, ktoré ešte ostali z majetku Egona Rakovského prešli pod správu Liptovského múzea, kde sú uložené dodnes.

V 50. rokoch bol kaštieľ zrekonštruovaný a využívaný aj slovenským filmárskym priemyslom. Nakrútili sa tu scény z filmu Zemianska česť a zábery pre 13 - dielny seriál Vivat Beňovský.

Do roku 1999 slúžili priestory kaštieľa rímskokatolíckej cirkvi. Konali sa v ňom pravidelné bohoslužby. Pred dokončením nového chrámu v obci prešiel kaštieľ do súkromného vlastníctva.

 

 

Zdroj: http://www.ruzomberok.sk/nav/kam-ist/historicke-pamiatky/kastiel-v-liptovskej-stiavnici 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Liptovská Štiavnica
Telefón:
+421 44 435 21 75
E-mail:
obec@liptovskastiavnica.sk
Web:
http://visit.ruzomberok.sk/nav/kam-ist/historicke-pamiatky/kastiel-v-liptovskej-stiavnici
Facebook