Kaštieľ v Malackách

Slovenská republika, Bratislavský kraj, Malacky

(GPS: 48.439049624977535,17.031148710083016)

V záhorskej obci Sobotište, ležiacej na juhozápadnom Slovensku zaujme predovšetkým renesančno-barokový tzv. Veľký alebo Nyaryiovský kaštieľ s nárožnými vežami na námestí. Prestavali ho z pôvodného hradu, pričom súčasnú podobu získal po rokokovo-klasicistickej úprave v druhej tretine 18. storočia. V objekte kaštieľa sa nachádza Múzeum Samuela Jurkoviča s expozíciou dejín slovenského družstevníctva. Zásluhou S.Jurkoviča vznikol v Sobotišti v roku 1845 Gazdovský spolok. Šlo o svojpomocné úverové družstvo, ktoré začalo pracovať ako druhé družstvo na európskom kontinente (iba tri mesiace po vzniku prvého družstva na svete v anglickom Rochdale). Ďalšia expozícia múzea je venovanáhabánskej keramike a ľudovým krojom a nástrojom.     Zdroj: Dajama Čítať viac

V záhorskej obci Sobotište, ležiacej na juhozápadnom Slovensku zaujme predovšetkým renesančno-barokový tzv. Veľký alebo Nyaryiovský kaštieľ s nárožnými vežami na námestí.

Prestavali ho z pôvodného hradu, pričom súčasnú podobu získal po rokokovo-klasicistickej úprave v druhej tretine 18. storočia.

V objekte kaštieľa sa nachádza Múzeum Samuela Jurkoviča s expozíciou dejín slovenského družstevníctva. Zásluhou S.Jurkoviča vznikol v Sobotišti v roku 1845 Gazdovský spolok. Šlo o svojpomocné úverové družstvo, ktoré začalo pracovať ako druhé družstvo na európskom kontinente (iba tri mesiace po vzniku prvého družstva na svete v anglickom Rochdale). Ďalšia expozícia múzea je venovanáhabánskej keramike a ľudovým krojom a nástrojom.

 

 

Zdroj: Dajama

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Zámocká 932/14
Telefón:
+421 34 772 20 55
E-mail:
tik@malacky.sk
Web:
http://www.malacky.sk/index.php?page=navstevnik&menuid=300
Facebook