Kaštieľ v Bernolákove

Slovenská republika, Bratislavský kraj, Senec, Bernolákovo

(GPS: 48.20199243457582,17.286151685546884)

Kaštieľ bol postavený v 18. storočí, po zániku neďalekého hradu Čeklís, po skončení tureckých vojen a protihabsburských stavovských povstaní, keď nastalo obdobie stavebného rozkvetu. Bernolákovský kaštieľ patrí k prvým šľachtickým rezidenciám komponovaným spolu s prírodným prostredím. Postavili ho Esterházyovci v rokoch 1714-1722. Pri jeho zrode pôsobil významný rakúsky architekt J. Fischer z Erlachu. Kaštieľ upravili v polovici 18. storočia pod vedním J. Fellnera. Okolo kaštieľa zriadili park pravidelnej kompozície s bohatou sochárskou výzdobou ktorá sa žiaľ nezachovala. Kaštieľ bol v priebehu 20. storočia dvakrát vážnejšie poškodený. Vyhorel v roku 1911 a zničené boli barokové nástenné maľby. V roku 1945 ho vážne poškodili vojnové udalosti. Vždy bol však znovu upravený do pôvodného stavu. Exteriér a interiér  Poschodová trojkrídlová budova s nárožnými vežami a centrálnou oválnou vežou; na mieste vstupného krídla ju uzatvára priečny trakt s premostením nad bývalou hradobnou priekopou. Oddeľuje vlastný kaštieľ od predhradia s hospodárskymi prízemnými budovami usporiadanými do polooválneho pôdorysu. V centre predhradia je mariánsky stĺp z čias 1750-1760 (pravdepodobne od Ľ Godeho). Rytmicky členená fasáda dynamicky riešeného vstupného nádvoria má architektonicky zvýraznené prvé poschodie s bohatou dekoratívnou výplňou okolo okien.… Čítať viac

Kaštieľ bol postavený v 18. storočí, po zániku neďalekého hradu Čeklís, po skončení tureckých vojen a protihabsburských stavovských povstaní, keď nastalo obdobie stavebného rozkvetu. Bernolákovský kaštieľ patrí k prvým šľachtickým rezidenciám komponovaným spolu s prírodným prostredím. Postavili ho Esterházyovci v rokoch 1714-1722. Pri jeho zrode pôsobil významný rakúsky architekt J. Fischer z Erlachu. Kaštieľ upravili v polovici 18. storočia pod vedním J. Fellnera. Okolo kaštieľa zriadili park pravidelnej kompozície s bohatou sochárskou výzdobou ktorá sa žiaľ nezachovala. Kaštieľ bol v priebehu 20. storočia dvakrát vážnejšie poškodený. Vyhorel v roku 1911 a zničené boli barokové nástenné maľby. V roku 1945 ho vážne poškodili vojnové udalosti. Vždy bol však znovu upravený do pôvodného stavu.

Exteriér a interiér 

Poschodová trojkrídlová budova s nárožnými vežami a centrálnou oválnou vežou; na mieste vstupného krídla ju uzatvára priečny trakt s premostením nad bývalou hradobnou priekopou. Oddeľuje vlastný kaštieľ od predhradia s hospodárskymi prízemnými budovami usporiadanými do polooválneho pôdorysu. V centre predhradia je mariánsky stĺp z čias 1750-1760 (pravdepodobne od Ľ Godeho).

Rytmicky členená fasáda dynamicky riešeného vstupného nádvoria má architektonicky zvýraznené prvé poschodie s bohatou dekoratívnou výplňou okolo okien. Vstupná časť dispozície zdôraznená značne vystupujúcim a tvarovaným rizalitom so stĺpikovou balustrádou a s vystupujúcou manzardovou strechou. Centrálna oválna veža má zložitý tvar striech s glorietom. Klasickejšie pôsobí fasáda orientovaná do parku, má v strede rizalit a malý balkón pred slávnostnou sálou, pod ktorou je portál do parku.

Architektúra kaštieľa si zachovala hlavné znaky reprezentačného barokového sídla, predovšetkým dvojramenné schodište a rad salónov v pôvodnom usporiadaní. Pôvodné zariadenie sa nezachovalo.

Kaštieľ sa nachádza v rozsiahlom parku, vybudovanom v polovici 18. storočia. V parku je dnes vybudované golfové ihrisko.

 

 

Zdroj: http://www.slovenskehrady.sk/kastiel-bernolakovo

 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Cenník
Cena od
Cena do
Vstupné od
Vstupné do
Kontakt
Adresa:
Kaštieľ 1
Telefón:
+421 2 459 93 911
E-mail:
obec@bernolakovo.sk
Web:
http://www.bernolakovo.sk/kultura/pamiatky/pamiatky.htm
Facebook