Kamenný vodopád a kamenné more Šomoška

Slovenská republika, Banskobystrický kraj

(GPS: 48.1728087006968,19.858357944320687)

V južnej časti okresu Lučenec sa nachádza veľmi zaujímavý prírodný úkaz. Šomošský kamenný vodopád. Je súčasťou jednej z najstarších prírodných rezervácií na Slovensku. Územie Cerovej vrchoviny formovali pred miliónmi rokov sopky a tým je dodnes veľmi vzácne. Dominantou tejto prírodnej rezervácie je hrad Šomoška. Práve pri ťažbe bazaltu na stavbu hradu bol odkrytý tento čadičovo-kamenný útvar. Jeho vek sa odhaduje na 4 milióny rokov. Za jeho pôvodom a nezvyčajným tvarom je sopečná činnosť. Pri vyvieraní na zemský povrch láva tuhla. Vylievala sa pritom v pravidelných päť a šesťbokých stĺpcoch, ktoré stuhli a pripomínajú vodopád.   Kúsok od tohto útvaru sa nachádza nemenej zaujímavé kamenné more vytvorené z úlomkov bazaltu. Hrad s unikátmi v jeho okolí vrátane náučného chodníka dlhého 1,6 kilometra prevádzkuje už roky obec Šiatorská Bukovinka. Samotný hrad na Šomoške bol postavený po tatárskych vpádoch na prelome 13. a 14. storočia. Vystriedali sa v ňom viacerí majitelia, nikdy však nebol kráľovským hradom.   zdroj : http://www.pokladyslovenska.sk/index.php/priroda/101-kamenny-vodopad-omoka   Čítať viac

V južnej časti okresu Lučenec sa nachádza veľmi zaujímavý prírodný úkaz. Šomošský kamenný vodopád. Je súčasťou jednej z najstarších prírodných rezervácií na Slovensku. Územie Cerovej vrchoviny formovali pred miliónmi rokov sopky a tým je dodnes veľmi vzácne.

Dominantou tejto prírodnej rezervácie je hrad Šomoška. Práve pri ťažbe bazaltu na stavbu hradu bol odkrytý tento čadičovo-kamenný útvar. Jeho vek sa odhaduje na 4 milióny rokov. Za jeho pôvodom a nezvyčajným tvarom je sopečná činnosť. Pri vyvieraní na zemský povrch láva tuhla. Vylievala sa pritom v pravidelných päť a šesťbokých stĺpcoch, ktoré stuhli a pripomínajú vodopád.

 

Kúsok od tohto útvaru sa nachádza nemenej zaujímavé kamenné more vytvorené z úlomkov bazaltu.

Hrad s unikátmi v jeho okolí vrátane náučného chodníka dlhého 1,6 kilometra prevádzkuje už roky obec Šiatorská Bukovinka.

Samotný hrad na Šomoške bol postavený po tatárskych vpádoch na prelome 13. a 14. storočia. Vystriedali sa v ňom viacerí majitelia, nikdy však nebol kráľovským hradom.

 

zdroj : http://www.pokladyslovenska.sk/index.php/priroda/101-kamenny-vodopad-omoka

 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Šiatorská Bukovinka (pod hradom Šomoška), 985 58
Web:
http://sk.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rodn%C3%A1_pr%C3%ADrodn%C3%A1_rezerv%C3%A1cia_%C5%A0omo%C5%A1ka
Facebook