Pancierový vlak Hurban

Slovenská republika, Banskobystrický kraj, Zvolen

(GPS: 48.57254038417984,19.125079550575265)

Pancierový vlak Hurban bol jeden z improvizovaných pancierových vlakov, ktorý sa aktívne zapojil do bojov v Slovenskom národnom povstaní. Vlak vyrobili pracovníci zvolenských železničných dielní začiatkom októbra 1944. Bol druhým z troch povstaleckých pancierových vlakov. Bol pancierovaný obyčajným kotlovým plechom. Ostré skúšobné streľby uskutočnené v trati Zvolen – Krupina. Po prvýkrát bol nasadený pri bojoch na trati Hronská Dúbrava – Svätý Kríž nad Hronom. 4. októbra bol nasadený pri Čremošnom. Podieľal sa na odrazení nemeckých útokov, v boji však bol značne poškodený. Po oprave bol ďalej nasadený na trati Banská Bystrica – Diviaky. 23. októbra kryl vlak ústup povstalcov na Horehroní, úspešne zasiahol pri Heľpe. Neskôr vlak ustúpil k Harmancu, kde bol v Čremošnianskom tuneli znehodnotený. Posádka vlaku prešla na partizánsky spôsob boja.   Zdroj : https://sk.wikipedia.org/wiki/Pancierov%C3%BD_vlak_Hurban   Čítať viac

Pancierový vlak Hurban bol jeden z improvizovaných pancierových vlakov, ktorý sa aktívne zapojil do bojov v Slovenskom národnom povstaní.

Vlak vyrobili pracovníci zvolenských železničných dielní začiatkom októbra 1944. Bol druhým z troch povstaleckých pancierových vlakov. Bol pancierovaný obyčajným kotlovým plechom. Ostré skúšobné streľby uskutočnené v trati Zvolen – Krupina. Po prvýkrát bol nasadený pri bojoch na trati Hronská Dúbrava – Svätý Kríž nad Hronom. 4. októbra bol nasadený pri Čremošnom. Podieľal sa na odrazení nemeckých útokov, v boji však bol značne poškodený. Po oprave bol ďalej nasadený na trati Banská Bystrica – Diviaky. 23. októbra kryl vlak ústup povstalcov na Horehroní, úspešne zasiahol pri Heľpe. Neskôr vlak ustúpil k Harmancu, kde bol v Čremošnianskom tuneli znehodnotený. Posádka vlaku prešla na partizánsky spôsob boja.

 

Zdroj : https://sk.wikipedia.org/wiki/Pancierov%C3%BD_vlak_Hurban

 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Park Štefana Višňovského, Zvolen, 960 01
E-mail:
ic@zvolen.sk
Web:
http://navstevnik.zvolen.sk/ostatne-pamiatky.phtml?id3=37158
Facebook