Čiernohronská železnica

Slovenská republika, Banskobystrický kraj, Brezno, Čierny Balog

(GPS: 48.669026,19.699024)

Čiernohronská železnica je úzkokoľajná lesná železnica s rozchodom 760 mm. Premáva na trase Chvatimech – Hronec – Čierny Balog – Vydrovo v Slovenskom rudohorí. Pred zrušením dopravy v roku 1982 bola značne rozvetvená a mala celkovú dĺžku 131,98 km. Trate železnice viedli údoliami Čierneho Hronu a jeho prítokov. V roku 1982 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Čiernohronská železnica bola v roku 2011 tiež vyhlásená za jeden zo siedmich divov Banskobystrického samosprávneho kraja.V roku 2011 prepravila približne 60 tisíc osôb. Do zahájenia hlavnej sezóny 30. júna 2016 vlaky premávajú podľa cestovného poriadku s motorovou lokomotívou a na zavolanie.Počas hlavnej sezóny medi 1. júlom a 1. septembrom premávajú denne: 8 párov medzi Čierny Balogom a Vydrovom-Korytárske, 3 páry medzi Čiernym Balogom a výhybňou Šánske (trať medzi Chvatimechom a výhybňou Šánske je v oprave) a 2 páry na medzi Čiernym Balogom a Dobročou. Plánované je obnovenie odbočky do Osrblia, obnova vozidlového parku a prevádzkovanie muzeálnej a regionálnej dopravy.   Otváracie hodiny :  http://www.chz.sk/cp.pdf Vstupné :  http://www.chz.sk/cennik_prav.pdf; http://www.chz.sk/cennik_mim.pdf     Zdroj : https://sk.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ciernohronsk%C3%A1_%C5%BEeleznica   Čítať viac

Čiernohronská železnica je úzkokoľajná lesná železnica s rozchodom 760 mm. Premáva na trase Chvatimech – Hronec – Čierny Balog – Vydrovo v Slovenskom rudohorí. Pred zrušením dopravy v roku 1982 bola značne rozvetvená a mala celkovú dĺžku 131,98 km. Trate železnice viedli údoliami Čierneho Hronu a jeho prítokov. V roku 1982 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Čiernohronská železnica bola v roku 2011 tiež vyhlásená za jeden zo siedmich divov Banskobystrického samosprávneho kraja.V roku 2011 prepravila približne 60 tisíc osôb.

Do zahájenia hlavnej sezóny 30. júna 2016 vlaky premávajú podľa cestovného poriadku s motorovou lokomotívou a na zavolanie.Počas hlavnej sezóny medi 1. júlom a 1. septembrom premávajú denne: 8 párov medzi Čierny Balogom a Vydrovom-Korytárske, 3 páry medzi Čiernym Balogom a výhybňou Šánske (trať medzi Chvatimechom a výhybňou Šánske je v oprave) a 2 páry na medzi Čiernym Balogom a Dobročou.

Plánované je obnovenie odbočky do Osrblia, obnova vozidlového parku a prevádzkovanie muzeálnej a regionálnej dopravy.

 

Otváracie hodiny :  http://www.chz.sk/cp.pdf

Vstupné :  http://www.chz.sk/cennik_prav.pdf; http://www.chz.sk/cennik_mim.pdf

 

 

Zdroj : https://sk.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ciernohronsk%C3%A1_%C5%BEeleznica

 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Hlavná 56, Čierny Balog, 976 52
E-mail:
jazda.vlakom.chz@isternet.sk
Web:
http://www.chz.sk/
Facebook