Šikmá Hodinová veža

Slovenská republika, Banskobystrický kraj, Banská Bystrica

(GPS: 48.73589614995583,19.146317281555184)

Hodinová veža, podľa farby šindľov pokrývajúcich strechu, kedysi nazývaná tiež zelená, je najviditeľnejšou a najznámejšou dominantou Námestia SNP. V porovnaní s inými starobylými stavbami mesta je relatívne mladá. Na hornom konci námestia stojí "len" necelých 450 rokov. Začali ju stavať v roku 1552 a v roku 1566 na nej umiestnili aj druhé hodiny. Počas svojej existencie prešla rôznymi stavebnými úpravami, jej dnešný vzhľad pochádza z prestavby po ničivom požiari v roku 1761. V jej suteréne sa nachádzala väznica a mučiareň, odkiaľ viedla priama cesta ku klietke hanby a pranieru. Koncom 19. storočia sa narušila statika veže a objavili sa na nej trhliny. Postupne sa odklonila od zvislej osi až o 68 cm. Preto ju dnes Banskobystričania poznajú aj ako "Šikmú vežu". Tento odklon mnohí pripisujú odstráneniu prístavby "domčeka mäsiarstva" začiatkom 60-tych rokov 20. storočia, respektíve presunom ťažkej vojenskej techniky priamo popod vežu v r. 1968. Pokiaľ je dobré počasie, nemrzne, či neprší, návštevníci môžu po 101 schodoch vystúpiť na ochodzu veže, odkiaľ sa im naskytné nádherný výhľad nielen do hĺbky Námestia SNP, Kapitulskej ulice či na Mestský hrad, ale aj na okolité hrebene Kremnických vrchov, Veľkej Fatry a Nízkych Tatier. Pôsobivý je tiež obraz večerného námestia, keď sa v jeho dlažbe rozsvietia desiatky svetiel, ktoré symbolizujú kahance permoníkov - baníckych škriatkov z ríše pokladov. Zdroj : http://www.icbb.sk/namestie-snp.phtml?id3=41485   Čítať viac

Hodinová veža, podľa farby šindľov pokrývajúcich strechu, kedysi nazývaná tiež zelená, je najviditeľnejšou a najznámejšou dominantou Námestia SNP. V porovnaní s inými starobylými stavbami mesta je relatívne mladá. Na hornom konci námestia stojí "len" necelých 450 rokov. Začali ju stavať v roku 1552 a v roku 1566 na nej umiestnili aj druhé hodiny. Počas svojej existencie prešla rôznymi stavebnými úpravami, jej dnešný vzhľad pochádza z prestavby po ničivom požiari v roku 1761.

V jej suteréne sa nachádzala väznica a mučiareň, odkiaľ viedla priama cesta ku klietke hanby a pranieru. Koncom 19. storočia sa narušila statika veže a objavili sa na nej trhliny. Postupne sa odklonila od zvislej osi až o 68 cm. Preto ju dnes Banskobystričania poznajú aj ako "Šikmú vežu". Tento odklon mnohí pripisujú odstráneniu prístavby "domčeka mäsiarstva" začiatkom 60-tych rokov 20. storočia, respektíve presunom ťažkej vojenskej techniky priamo popod vežu v r. 1968. Pokiaľ je dobré počasie, nemrzne, či neprší, návštevníci môžu po 101 schodoch vystúpiť na ochodzu veže, odkiaľ sa im naskytné nádherný výhľad nielen do hĺbky Námestia SNP, Kapitulskej ulice či na Mestský hrad, ale aj na okolité hrebene Kremnických vrchov, Veľkej Fatry a Nízkych Tatier. Pôsobivý je tiež obraz večerného námestia, keď sa v jeho dlažbe rozsvietia desiatky svetiel, ktoré symbolizujú kahance permoníkov - baníckych škriatkov z ríše pokladov.

Zdroj : http://www.icbb.sk/namestie-snp.phtml?id3=41485

 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Námestie SNP, Banská Bystrica, 974 01
E-mail:
ic@banskabystrica.sk
Web:
http://www.icbb.sk/namestie-snp.phtml?id3=41485
Facebook