Skalné obydlia Brhlovce

Slovenská republika, Nitriansky kraj, Levice, Brhlovce

(GPS: 48.214318998371844,18.73892191870118)

Pôvod na Slovensku ojedinelých skalných obydlí nie je jednoznačný. Niektorí autori ich spájajú s možnosťou úkrytov pred Turkami v 16. storočí, iní ich pôvod viažu k hospodárskej činnosti - zaniknutým viniciam. Skalné obydlia, ktoré možno nájsť najmä v uličke Šurda, pochádzajú z 18. až 20. storočia. Niektoré sa dodnes používajú na bývanie, iné slúžia akovínne pivnice alebo hospodárske priestory. Expozícia ľudového bývania, ktorá je umiestnená v dome z roku 1932 a v zadnej časti jeho dvora v miestnostiach vysekaných do tufovej skaly, dokumentuje svojrázny spôsob bývania v tomto regióne. Medzi zaujímavé exponáty tejto expozície patria kamenárske nástroje, ľudový nábytok, hrnčiarske výrobky, kuchynský inventár. Expozícia ľudového bývania je vysunutou expozíciou Tekovského múzea v Leviciach. Dvor č. 142 obdržal medzinárodné ocenenie za záchranu a obnovu architektonickej pamiatky Europa Nostra 1993.   Otváracie hodiny :  http://www.muzeumlevice.sk/index.php?mnu=EXBR&jazyk=SK&cstyle= Vstupné :  http://www.muzeumlevice.sk/index.php?mnu=EXBR&jazyk=SK&cstyle=   Zdroj: Vydavateľstvo DAJAMA   Čítať viac

Pôvod na Slovensku ojedinelých skalných obydlí nie je jednoznačný. Niektorí autori ich spájajú s možnosťou úkrytov pred Turkami v 16. storočí, iní ich pôvod viažu k hospodárskej činnosti - zaniknutým viniciam.

Skalné obydlia, ktoré možno nájsť najmä v uličke Šurda, pochádzajú z 18. až 20. storočia. Niektoré sa dodnes používajú na bývanie, iné slúžia akovínne pivnice alebo hospodárske priestory.

Expozícia ľudového bývania, ktorá je umiestnená v dome z roku 1932 a v zadnej časti jeho dvora v miestnostiach vysekaných do tufovej skaly, dokumentuje svojrázny spôsob bývania v tomto regióne. Medzi zaujímavé exponáty tejto expozície patria kamenárske nástroje, ľudový nábytok, hrnčiarske výrobky, kuchynský inventár. Expozícia ľudového bývania je vysunutou expozíciou Tekovského múzea v Leviciach.

Dvor č. 142 obdržal medzinárodné ocenenie za záchranu a obnovu architektonickej pamiatky Europa Nostra 1993.

 

Otváracie hodiny :  http://www.muzeumlevice.sk/index.php?mnu=EXBR&jazyk=SK&cstyle=

Vstupné :  http://www.muzeumlevice.sk/index.php?mnu=EXBR&jazyk=SK&cstyle=

 

Zdroj: Vydavateľstvo DAJAMA

 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Brhlovce 142
Facebook