Prírodná galéria umeleckej keramiky - kaštieľ Beladice

Slovenská republika, Nitriansky kraj

(GPS: 48.342670304958986,18.27972773535157)

Slovenský unikát pár kilometrov za Nitrou v areáli kaštieľa Pustý Chotár v Beladiciach bola v roku 2007 slávnostne otvorená Prírodná galéria umeleckej keramiky. Galéria nadväzuje na medzinárodné keramické workshopy. Ôsmich ročníkov sa zúčastnilo 52 umelcov z 22 krajín celého sveta. Začiatky Medzinárodného keramického workshopu siahajú do roku 1999, kedy sa v areáli historického Kaštieľa Pustý Chotár, kultúrnej pamiatky SR, uskutočnil po prvýkrát. V doterajšej histórii si vybudoval na Slovensku aj v zahraničí dobré meno a stal sa renomovaným umeleckým podujatím.Beladické keramické workshopy boli stretnutím tvorcov a ľudí navzájom známych, ale aj neznámych, z rôznych kultúr, krajín, miest. Pod vplyvom vzájomných podnetov, vlastných zážitkov, skúseností i prostredia vznikli jedinečné pracovné situácie, ktorých výsledkom boli krásne a zaujímavé diela. Umelci pracovali s rôznymi druhmi materiálu. V miestnych ateliéroch ho pretvárali na estetické a unikátne keramické objekty menších a väčších rozmerov.Keramika vytvorená na workshopoch je umiestnená nielen v interiéroch historického kaštieľa a Park Hotela Tartuf, ale aj v parku. Ten sa v závere leta 2007 premenil na Prírodnú galériu, ktorá je unikátna v rámci celého Slovenska. Podobná stála umelecká prezentácia keramických diel v historických objektoch sa… Čítať viac

Slovenský unikát pár kilometrov za Nitrou v areáli kaštieľa Pustý Chotár v Beladiciach bola v roku 2007 slávnostne otvorená Prírodná galéria umeleckej keramiky. Galéria nadväzuje na medzinárodné keramické workshopy. Ôsmich ročníkov sa zúčastnilo 52 umelcov z 22 krajín celého sveta.

Začiatky Medzinárodného keramického workshopu siahajú do roku 1999, kedy sa v areáli historického Kaštieľa Pustý Chotár, kultúrnej pamiatky SR, uskutočnil po prvýkrát. V doterajšej histórii si vybudoval na Slovensku aj v zahraničí dobré meno a stal sa renomovaným umeleckým podujatím.
Beladické keramické workshopy boli stretnutím tvorcov a ľudí navzájom známych, ale aj neznámych, z rôznych kultúr, krajín, miest. Pod vplyvom vzájomných podnetov, vlastných zážitkov, skúseností i prostredia vznikli jedinečné pracovné situácie, ktorých výsledkom boli krásne a zaujímavé diela. Umelci pracovali s rôznymi druhmi materiálu. V miestnych ateliéroch ho pretvárali na estetické a unikátne keramické objekty menších a väčších rozmerov.
Keramika vytvorená na workshopoch je umiestnená nielen v interiéroch historického kaštieľa a Park Hotela Tartuf, ale aj v parku. Ten sa v závere leta 2007 premenil na Prírodnú galériu, ktorá je unikátna v rámci celého Slovenska.

Podobná stála umelecká prezentácia keramických diel v historických objektoch sa doposiaľ na inom mieste nenachádza.
Galéria je voľne prístupná všetkým návštevníkom kaštieľa, hotela, turistom a širokej verejnosti. V krásnom prostredí majú možnosť vidieť diela známych svetových a európskych keramikov i sochárov.

Prírodná galéria umeleckej keramiky je voľne prístupná verejnosti.

 

Zdroj: http://www.muzeum.sk/?obj=galeria&ix=pguk

          http://www.muzeum.sk/?obj=hrad&ix=kpch_gal

 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Telefón:
+421 37 633 02 35
E-mail:
tartuf@tartuf.sk
Web:
http://www.tartuf.sk/index.php?l=sk&s=7
Facebook