Skalné obydlia v Lišove

Slovenská republika, Banskobystrický kraj

(GPS: 48.22830076477844,18.863419332336434)

Putovanie za tajomstvami opradenou históriou Lišova sa začína asi pol druha kilometra za dedinou na upravenej lúčke, ku ktorej vedie poľná cesta. Zo skalného domu vidno zvonku len otvory po oknách a dverách, no to najzaujímavejšie sa ukrýva vo vnútri. Obdivuhodná je predovšetkým obrovská miestnosť, ponorená do nepreniknuteľnej tmy, široká asi desať a dlhá zhruba tridsať metrov. ,,V roku 1554 napadli našu dedinu Turci. Ľudia hľadali útočisko pred dobyvateľmi, pravdepodobne vtedy začali vyhľadávať a prerábať skalné dutiny a jaskyne v tunajších pieskovcových, tufových a tufitových skalách. Tu sa ukryli pred ničivými nájazdmi," hovorí lišovský starosta Martin Hámorský. Naznačuje to aj diera v zemi tesne pred vstupom do veľkej miestnosti, ktorá je vstupom do tajnej chodby vedúcej podzemím až k potoku. Ukrytí ľudia sa ňou v dostali k vode a v čase núdze mohla poslúžiť aj ako úniková cesta. Hala poskytuje nielen nevšedný zážitok, ale aj príjemné osvieženie v horúcich letných dňoch. Teplota v nej sa totiž pohybuje okolo desať stupňov. V skalnom dome je aj izbietka bez okien so zadymenou tmavou dierou presekanou z podzemia až na povrch. Bola kedysi kuchyňou. Len pár krokov ďalej je maličká spálňa s posteľou aj nočným stolíkom, ktoré sú tiež vytesané priamo do skalného masívu. Možno práve tu kedysi spával aj posledný obyvateľ tohto nevšedného príbytku, ktorý z neho odišiel niekedy… Čítať viac

Putovanie za tajomstvami opradenou históriou Lišova sa začína asi pol druha kilometra za dedinou na upravenej lúčke, ku ktorej vedie poľná cesta. Zo skalného domu vidno zvonku len otvory po oknách a dverách, no to najzaujímavejšie sa ukrýva vo vnútri. Obdivuhodná je predovšetkým obrovská miestnosť, ponorená do nepreniknuteľnej tmy, široká asi desať a dlhá zhruba tridsať metrov.

,,V roku 1554 napadli našu dedinu Turci. Ľudia hľadali útočisko pred dobyvateľmi, pravdepodobne vtedy začali vyhľadávať a prerábať skalné dutiny a jaskyne v tunajších pieskovcových, tufových a tufitových skalách. Tu sa ukryli pred ničivými nájazdmi," hovorí lišovský starosta Martin Hámorský. Naznačuje to aj diera v zemi tesne pred vstupom do veľkej miestnosti, ktorá je vstupom do tajnej chodby vedúcej podzemím až k potoku. Ukrytí ľudia sa ňou v dostali k vode a v čase núdze mohla poslúžiť aj ako úniková cesta. Hala poskytuje nielen nevšedný zážitok, ale aj príjemné osvieženie v horúcich letných dňoch. Teplota v nej sa totiž pohybuje okolo desať stupňov.

V skalnom dome je aj izbietka bez okien so zadymenou tmavou dierou presekanou z podzemia až na povrch. Bola kedysi kuchyňou. Len pár krokov ďalej je maličká spálňa s posteľou aj nočným stolíkom, ktoré sú tiež vytesané priamo do skalného masívu. Možno práve tu kedysi spával aj posledný obyvateľ tohto nevšedného príbytku, ktorý z neho odišiel niekedy po druhej svetovej vojne. Traduje sa, že ním bol veľmi chudobný obuvník Selečény, ktorý vraj nemal ani na poriadnu perinu. Po jeho odchode skalný dom úplne spustol, rokmi ho zavalili nánosy kameňov, zahalili stromy a krovie. Miestni pamätníci, ktorí sa sem chodili hrávať ešte ako deti, naň postupne aj zabudli.

Obydlia sú voľne prístupné verejnosti

zdroj : http://cestovanie.pravda.sk/cestovny-ruch/clanok/5610-lisov-laka-na-skalne-obydlia/

 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Lišov, 962 71
E-mail:
lisov@lisov.sk
Web:
http://www.lisov.sk/static.php?sk/aktuality/pravda-17-7-2011/
Facebook