Spišský Jeruzalem

Slovenská republika, Prešovský kraj

(GPS: 49.00519139471689,20.732511319946298)

Toto územie pripomína symbolický Jeruzalem. Samotná Pažica i kaplnky nachádzajúce sa tam, predstavujú pôdorys skutočného Jeruzalema v mierke 1 : 1. S rozmiestnením objektov v Jeruzaleme korešponduje poloha religióznych objektov na Spiši, čo určite nie je náhoda, ale zámer tvorcov. Ide o kaplnky sv. Rozálie, sv. Františka Xaverského, pútnickej kaplnky sv. Kríža na Sivej Brade, ktorá zjavne pripomína Golgotu, i samotný Dóm sv. Martina. Jedna z lokalít na Spiši, inšpirovaná Getsemanskými záhradami, žiaľ už zanikla. Bola zistená iba archívnym prieskumom. Nachádza sa v dedinke Jablonov v podobe záhrady pri rybníku. Podľa archeológov a historikov mali tieto miesta umožniť veriacim v časoch, keď pre vojnu s Turkami boli púte do Svätej zeme problematické, čo najvernejšie prežiť krížovú cestu. Kalváriu na Pažici podľa predpokladov v rokoch 1666 až 1675 vybudovali jezuiti ako kópiu historickej jeruzalemskej kalvárie. Podobná symbolická krajina sa nikde na Slovensku nenachádza (najbližšia je poľská Kalvária Zebrzydowska). Spišský Jeruzalem tak môže prispieť aj k rozvoju ekumenizmu, k zachovaniu kultúrneho dedičstva a zatraktívneniu územia. Čítať viac

Toto územie pripomína symbolický Jeruzalem. Samotná Pažica i kaplnky nachádzajúce sa tam, predstavujú pôdorys skutočného Jeruzalema v mierke 1 : 1.

S rozmiestnením objektov v Jeruzaleme korešponduje poloha religióznych objektov na Spiši, čo určite nie je náhoda, ale zámer tvorcov. Ide o kaplnky sv. Rozálie, sv. Františka Xaverského, pútnickej kaplnky sv. Kríža na Sivej Brade, ktorá zjavne pripomína Golgotu, i samotný Dóm sv. Martina. Jedna z lokalít na Spiši, inšpirovaná Getsemanskými záhradami, žiaľ už zanikla. Bola zistená iba archívnym prieskumom. Nachádza sa v dedinke Jablonov v podobe záhrady pri rybníku. Podľa archeológov a historikov mali tieto miesta umožniť veriacim v časoch, keď pre vojnu s Turkami boli púte do Svätej zeme problematické, čo najvernejšie prežiť krížovú cestu. Kalváriu na Pažici podľa predpokladov v rokoch 1666 až 1675 vybudovali jezuiti ako kópiu historickej jeruzalemskej kalvárie.

Podobná symbolická krajina sa nikde na Slovensku nenachádza (najbližšia je poľská Kalvária Zebrzydowska). Spišský Jeruzalem tak môže prispieť aj k rozvoju ekumenizmu, k zachovaniu kultúrneho dedičstva a zatraktívneniu územia.

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Spišské Podhradie, 053 04
Web:
http://www.spisskanovaves.eu/navstevnik/tipy_na_vylety_v_okoli/spissky_jeruzalem/index.html
Facebook