Ľupčiansky hrad

Slovenská republika, Banskobystrický kraj

(GPS: 48.772310193574384,19.28077105505372)

Veľmi zachovalý hrad s jasne bielymi stenami stojí na ceste medzi Banskou Bystricou a Breznom. V stredoveku tadiaľto viedla dôležitá cesta - Via Manga.   Hrad bol veľmi obľúbený medzi kráľmi a šľachticmi. Konali sa tu mnohé svadby - a tiež poľovačky. Okolité prostredie je nádherné, plné lesov a divokej prírody. Na pozemku hradu rastú chránené duby a tiež vzácna Korvínova lipa, strom takmer 28 m vysoký a 700 rokov starý. Hrad sám prežil vo veľmi dobrom stave až doteraz. V hornej časti hradu je 62 m hlboká studňa s tunelom, vytesanými do skalného brala. Tunel vychádza von v blízkosti zámku. Kaplnka je tiež veľmi zaujímavým miestom, nájdeme tu sakristiu s bohato maľovaným dreveným stropom. Prístup Z centra obce Slovenská Ľupča je to len krátka prechádzka k hradu. Motoristi môžu zaparkovať priamo v zámockom areáli. Hrad je sprístupnený po celý rok, zarezervujte si však mimo sezóny (september - jún) návštevu dopredu.   Zdroj: http://www.slovakia.com/sk/hrady/lupciansky-hrad/   Čítať viac

Veľmi zachovalý hrad s jasne bielymi stenami stojí na ceste medzi Banskou Bystricou a Breznom. V stredoveku tadiaľto viedla dôležitá cesta - Via Manga.

 

Hrad bol veľmi obľúbený medzi kráľmi a šľachticmi. Konali sa tu mnohé svadby - a tiež poľovačky. Okolité prostredie je nádherné, plné lesov a divokej prírody. Na pozemku hradu rastú chránené duby a tiež vzácna Korvínova lipa, strom takmer 28 m vysoký a 700 rokov starý. Hrad sám prežil vo veľmi dobrom stave až doteraz.

V hornej časti hradu je 62 m hlboká studňa s tunelom, vytesanými do skalného brala. Tunel vychádza von v blízkosti zámku.

Kaplnka je tiež veľmi zaujímavým miestom, nájdeme tu sakristiu s bohato maľovaným dreveným stropom.

Prístup

Z centra obce Slovenská Ľupča je to len krátka prechádzka k hradu. Motoristi môžu zaparkovať priamo v zámockom areáli. Hrad je sprístupnený po celý rok, zarezervujte si však mimo sezóny (september - jún) návštevu dopredu.

 

Zdroj: http://www.slovakia.com/sk/hrady/lupciansky-hrad/

 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Cenník
Cena od
Cena do
Vstupné od
Vstupné do
Kontakt
Telefón:
+421 48 418 74 29
E-mail:
info@hradlupca.sk
Web:
http://www.hradlupca.sk/
Facebook