Korňanský ropný prameň

Slovenská republika, Žilinský kraj, Čadca

(GPS: 49.41510276675334,18.554772176574716)

Prírodná pamiatka Korniansky ropný prameň predstavuje unikátny prirodzený povrchový výver ľahkej ropy sprevádzaný výronmi samozapaľujúceho sa metánu a občasným bublaním. Vyhlásená za prírodnú pamiatku bola v roku 1984.Patrí medzi najznámejšie turistické atrakcie na Kysuciach. Ropný prameň sa nachádza v obci Korňa v okrese Čadca neďaleko lesov Turzovky v blízkosti Beskýd. Je k nemu voľný prístup Na mieste výveru ropy sa v minulosti uskutočnilo niekoľko vrtov, ukázalo sa však, že ťažba by bola vzhľadom na množstvo ropy ekonomicky náročná a nerentabilná. Ropný prameň dodnes nenašiel žiadne využitie, slúži len ako unikátna turistická atrakcia. V blízkosti však bolo nájdené nálezisko zemného plynu, ktorý môže v budúcnosti slúžiť na vykurovanie obce. Podľa dávnej legendy bol objavený vďaka pytliakovi, ktorý pri prenasledovaní zveri zapadol do náleziska ropy. Povesť zo 17. storočia hovorí, že v lesoch pri Turzovke vyvierala „čierna voda“ z ktorej chodili piť čerti. Počas druhej svetovej vojny obyvatelia Korne využívali palivo na osvetľovanie a vykurovanie príbytkov, mazanie vozov a obuvi ako aj liečbu kožných chorôb dobytka.   zdroj : https://sk.wikipedia.org/wiki/Korniansky_ropn%C3%BD_prame%C5%88 Čítať viac

Prírodná pamiatka Korniansky ropný prameň predstavuje unikátny prirodzený povrchový výver ľahkej ropy sprevádzaný výronmi samozapaľujúceho sa metánu a občasným bublaním. Vyhlásená za prírodnú pamiatku bola v roku 1984.Patrí medzi najznámejšie turistické atrakcie na Kysuciach.

Ropný prameň sa nachádza v obci Korňa v okrese Čadca neďaleko lesov Turzovky v blízkosti Beskýd. Je k nemu voľný prístup

Na mieste výveru ropy sa v minulosti uskutočnilo niekoľko vrtov, ukázalo sa však, že ťažba by bola vzhľadom na množstvo ropy ekonomicky náročná a nerentabilná. Ropný prameň dodnes nenašiel žiadne využitie, slúži len ako unikátna turistická atrakcia. V blízkosti však bolo nájdené nálezisko zemného plynu, ktorý môže v budúcnosti slúžiť na vykurovanie obce.

Podľa dávnej legendy bol objavený vďaka pytliakovi, ktorý pri prenasledovaní zveri zapadol do náleziska ropy. Povesť zo 17. storočia hovorí, že v lesoch pri Turzovke vyvierala „čierna voda“ z ktorej chodili piť čerti. Počas druhej svetovej vojny obyvatelia Korne využívali palivo na osvetľovanie a vykurovanie príbytkov, mazanie vozov a obuvi ako aj liečbu kožných chorôb dobytka.

 

zdroj : https://sk.wikipedia.org/wiki/Korniansky_ropn%C3%BD_prame%C5%88

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Korňa, 023 21
Web:
http://www.korna.sk/old/clanok.php?c=28
Facebook