Mestský hrad v Banskej Bystrici

Slovenská republika, Banskobystrický kraj, Banská Bystrica

(GPS: 48.73672403496897,19.146510400604257)

Niekoľko starobylých budov v Banskej Bystrici kedysi tvorilo mestský hrad, ktorý dominuje metropole stredného Slovenska. Jeho úlohou bolo chrániť výnosy z ťažby medi a striebra a kráľovskú pokladnicu. Mestský hrad vznikal postupne. Ako prvý začali v 13. storočí stavať farský kostol - neskororománsky Kostol Nanebovzatia Panny Márie, okolo ktorého v 15. storočí vyrástlo opevnenie. Prvotné zemné valy a palisády neskôr nahradili vysoké kamenné múry posilnené baštami a umelou vodnou priekopou. V 16. storočí si turecké nebezpečenstvo vynútilo ich spevnenie a doplnenie. Z pôvodných hradieb sa zachovala asi štvrtina a zo štyroch bášt stoja tri: Farská, Banícka a Pisárska bašta. Areál mestského hradu tvorí okrem farského kostola a opevnenia mestského hradu aj Kostol sv. Kríža - Slovenský kostol z roku 1452 a barbakan s vežou. Bol vstupnou bránou do hradu vybavenou padacím mostom ponad vodnú priekopu. Súčasnú barokovú podobu barbakan nadobudol úpravami, ktoré si vynútil požiar v roku 1761. V roku 2005 – 2006 bol barbakan znovu rekonštruovaný. Súčasťou hradu je aj neskorogotický Matejov dom z 15. storočia a pôvodne gotická, v súčasnosti renesančná Stará radnica - Praetórium, dnes sídloStredoslovenskej galérie, v ktorej sa pravidelne usporadúva bienále grafiky a rôzne premenlivé výstavy. Prístup: autom až k hradu - je v centre mesta   Zdroj: http://slovakia.travel/mestsky-hrad-banska-bystrica     Zdroj: http://slovakia.travel/mestsky-hrad-banska-bystrica… Čítať viac

Niekoľko starobylých budov v Banskej Bystrici kedysi tvorilo mestský hrad, ktorý dominuje metropole stredného Slovenska. Jeho úlohou bolo chrániť výnosy z ťažby medi a striebra a kráľovskú pokladnicu.

Mestský hrad vznikal postupne. Ako prvý začali v 13. storočí stavať farský kostol - neskororománsky Kostol Nanebovzatia Panny Márie, okolo ktorého v 15. storočí vyrástlo opevnenie. Prvotné zemné valy a palisády neskôr nahradili vysoké kamenné múry posilnené baštami a umelou vodnou priekopou. V 16. storočí si turecké nebezpečenstvo vynútilo ich spevnenie a doplnenie. Z pôvodných hradieb sa zachovala asi štvrtina a zo štyroch bášt stoja tri: Farská, Banícka a Pisárska bašta.

Areál mestského hradu tvorí okrem farského kostola a opevnenia mestského hradu aj Kostol sv. Kríža - Slovenský kostol z roku 1452 a barbakan s vežou. Bol vstupnou bránou do hradu vybavenou padacím mostom ponad vodnú priekopu. Súčasnú barokovú podobu barbakan nadobudol úpravami, ktoré si vynútil požiar v roku 1761. V roku 2005 – 2006 bol barbakan znovu rekonštruovaný.

Súčasťou hradu je aj neskorogotický Matejov dom z 15. storočia a pôvodne gotická, v súčasnosti renesančná Stará radnica - Praetórium, dnes sídloStredoslovenskej galérie, v ktorej sa pravidelne usporadúva bienále grafiky a rôzne premenlivé výstavy.

Prístup: autom až k hradu - je v centre mesta

 

Zdroj: http://slovakia.travel/mestsky-hrad-banska-bystrica

 

 

Zdroj: http://slovakia.travel/mestsky-hrad-banska-bystrica

 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Telefón:
+421 48 415 50 85
E-mail:
ic@banskabystrica.sk
Web:
http://www.icbb.sk/hradny-areal.phtml?id3=4223
Facebook