Čertova skala

Slovenská republika, Banskobystrický kraj, Zvolen, Budča

(GPS: 48.56611186476816,19.023171701263436)

Skalný hríb Čertova skala sa nachádza v Národnej prírodnej rezervácii Boky v katastri obce Budča. Rezervácia bola zriadená na ochranu pôvodných až 200 rokov starých porastov duba cerového, ktorý tu dosahuje svoju najsevernejšiu hranicu svojho zemepisného rozšírenia. Čertova skala je velký andezitový balvan (200x140x170). Je to v podstate naspodu sploštená sopečná bomba, ktorá chráni menej odolný pilier zložený z vrstvičiek tufov a aglomerátov. Balvan je pevne spojený s podkladom asi 2 cm vrstvickou sopecného tufu, a preto nie je kývavec (vratký balvan), na ktorý sa podobá.  Najjednoduchšia cesta je náučným chodníkom, ktorý začína pri vyústení doliny Velký Sietenec pri Budči v smere na Žiar nad Hron. Na náučnom chodníku nájdete 13 informačných tabúl. Prístupový chodník ku hríbu je pomerne strmý a úzky.   Zdroj : http://www.budca.sk/o-obci.html   Čítať viac

Skalný hríb Čertova skala sa nachádza v Národnej prírodnej rezervácii Boky v katastri obce Budča. Rezervácia bola zriadená na ochranu pôvodných až 200 rokov starých porastov duba cerového, ktorý tu dosahuje svoju najsevernejšiu hranicu svojho zemepisného rozšírenia. Čertova skala je velký andezitový balvan (200x140x170). Je to v podstate naspodu sploštená sopečná bomba, ktorá chráni menej odolný pilier zložený z vrstvičiek tufov a aglomerátov. Balvan je pevne spojený s podkladom asi 2 cm vrstvickou sopecného tufu, a preto nie je kývavec (vratký balvan), na ktorý sa podobá. 

Najjednoduchšia cesta je náučným chodníkom, ktorý začína pri vyústení doliny Velký Sietenec pri Budči v smere na Žiar nad Hron. Na náučnom chodníku nájdete 13 informačných tabúl. Prístupový chodník ku hríbu je pomerne strmý a úzky.  

Zdroj : http://www.budca.sk/o-obci.html

 

Skryť viac

Po registrácii si môžete zariadenie pridať k obľúbeným

Kontakt
Adresa:
Budča
Telefón:
+421 45 539 80 32
E-mail:
obec@budca.sk
Web:
http://www.budca.sk/o-obci.phtml?id3=6557
Facebook